Aktualności
Konferencje
23 Maja
Źródło: EnviLink
Opublikowano: 2024-05-23

EnviLink: Młodzi naukowcy o badaniach przyrodniczych

Blisko 170 osób z Polski i zagranicy uczestniczyło w konferencji EnviLink „Międzynarodowa platforma wymiany doświadczeń młodych naukowców w badaniach przyrodniczych”, której organizatorem był Instytut Badawczy Leśnictwa.

Celem konferencji była aktywizacja i konsolidacja środowiska młodych naukowców w zakresie nauk przyrodniczych. Wydarzenie zgromadziło w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym IBL w Sękocinie Starym blisko 170 osób z Polski i zagranicy. W trakcie trzech konferencyjnych dni przedstawiono 49 referatów na dziewięciu sesjach tematycznych i sesji otwierającej, zaprezentowano 40 posterów, a uczestnicy mieli również możliwość udziału w dwóch panelach dyskusyjnych oraz warsztatach z kompetencji miękkich oraz technicznych.

W sesji otwierającej Piotr Tompalski (Canadian Forest Service) przedstawił swoje doświadczenia związane z wykorzystaniem teledetekcji w leśnictwie kanadyjskim. Nakreślił również dalsze perspektywy rozwoju teledetekcji oraz kierunki, które wciąż wymagają badań naukowych. Drugie z wystąpień otwierających wygłosiła Laxmi Thapa (International Society for Photogrammetry and Remote Sensing Student Consortium). W swojej prezentacji
podkreśliła znaczenie i korzyści przynależności do organizacji zrzeszających naukowców.

Podczas sesji tematycznych zaproszeni goście z Polski i zagranicy zaprezentowali wyniki prac naukowych w obszarach takich, jak leśnictwo, zieleń miejska, usługi ekosystemowe, modelowanie wpływu zmian klimatu, gospodarka wodna w ekosystemach leśnych oraz mobilność społeczeństwa. Badacze w swoich pracach posługiwali się danymi przestrzennymi, teledetekcyjnymi i fotogrametrycznymi praktycznie ze wszystkich możliwych źródeł oraz pułapów. Interdyscyplinarny charakter konferencji pokazał, że obszar, w którym działają młodzi naukowcy być może jest ściśle zdefiniowany, jednak metody i dane przez nich wykorzystywane stosować można z powodzeniem w innych obszarach. Istnieje więc ogromna szansa i przestrzeń do współpracy między nimi.

Podczas paneli dyskusyjnych omówiono wyzwania stojące przed młodymi naukowcami. Podkreślono znaczenie budowania sieci kontaktów, wystąpień na konferencjach oraz udziału w stowarzyszeniach krajowych i międzynarodowych. W drugim panelu, do którego zaproszono przedstawicieli sektora prywatnego w obszarze teledetekcji i systemów informacji przestrzennej poruszano problematykę współpracy między nauką a biznesem.
Konferencje zakończyły warsztaty z zarządzania projektami oraz programowaniu w środowisku R.

Książka abstraktów dostępna jest na stronie internetowej wydarzenia. Patronem medialnym konferencji było „Forum Akademickie”.

GaL

Dyskusja (0 komentarzy)