Aktualności
Konferencje
25 Sierpnia
Opublikowano: 2023-08-25

Filozofowie spotkają się w Łodzi

W dniach 11–16 września w Łodzi odbędzie się XII Polski Zjazd Filozoficzny. Wydarzenie organizowane jest w setną rocznicę I Polskiego Zjazdu Filozoficznego na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

Co dziś należy uznać za właściwe zadanie filozofii? – debata na ten temat zainauguruje XII Polski Zjazd Filozoficzny w Łodzi. Udział w dyskusji wezmą: prof. Barbara Chyrowicz (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), prof. Katarzyna Paprzycka–Hausman (Uniwersytet Warszawski), prof. Włodzimierz Galewicz (Uniwersytet Jagielloński), prof. Andrzej Szahaj (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Szymon Wróbel (Polska Akademia Nauk).

Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Paul Guyer z Uniwersytetu Browna (USA), który wygłosi wykład pt. Against Reductionism: Lessons from the History of Aesthetics. W trakcie Zjazdu zaplanowano jeszcze sześć innych wykładów plenarnych: Prawda i polityka; Topologia percepcji a doświadczenie obiektywnej przestrzeni; Najnowsze filozoficzne spory teistów z ateistami: Geneza, pola konfliktu i wyniki; Zmiany paradygmatów w metafizyce współczesnej. Od eliminacji do deflacji; Paradoks wolnej woli – między determinacją a wolnością. Od św. Augustyna do Jana Dunsa Szkota; O edukacji. W programie jest także debata pt. Filozofia wobec wyzwań współczesności, a także liczne panele dyskusyjne i sympozja w ponad 20 sekcjach tematycznych.

XII Polski Zjazd Filozoficzny odbędzie się w dniach 11–16 września – w setną rocznicę I Polskiego Zjazdu Filozoficznego, który miał miejsce w 1923 roku na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Obrady toczyć się będą na Wydziale Filologicznym UŁ. Więcej informacji, w tym szczegółowy program, na stronie internetowej: https://www.zjazdfilozoficzny.uni.lodz.pl/.

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Łódzki, Polskie Towarzystwo Filozoficzne oraz Komitet Nauk Filozoficznych PAN.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)