„Wspólnota historyczna czterech narodów: dziedzictwo idei i przyszłe perspektywy” – pod takim hasłem przebiegać będzie II Kongres Badaczy Historii Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Czterodniowe wydarzenie rozpoczyna się 13 września na Uniwersytecie Warszawskim.
Kongres „Wspólnota historyczna czterech narodów dziedzictwo idei i przyszłe perspektywy” jest drugim spotkaniem badaczy historii, z założenia jedynym, który odbędzie się w Polsce. Pozostałe zaplanowane zostały w trzech pozostałych krajach Czwórki. Pierwszy miał miejsce w Wilnie.
Celem konferencji jest przedstawienie historii, kultury politycznej oraz wspólnego dziedzictwa czterech narodów: Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi w narracji historii całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej. W polskiej edycji, której głównym organizatorem jest Studium Europy Wschodniej UW, zaproszono do udziału ponad 200 ekspertów. W trakcie Kongresu przewidziano 56 paneli tematycznych, w trakcie których wybitni specjaliści i autorytety w poszczególnych dziedzinach reprezentujący wszystkie cztery kraje będą dzielić się wiedzą i wymieniać poglądy z zakresu historii, polityki i współpracy łączącej w przeszłości Polskę, Litwę, Białoruś i Ukrainę. Wśród omawianych tematów znajdą się także trudne stosunki z Rosją, wojna wywołana rosyjską agresją w Ukrainie, aktualna sytuacja międzynarodowa, wzajemne relacje w trudnych czasach, a także zagadnienia społeczne i kulturowe, w tym migracja, edukacja, muzea i wspólne dziedzictwo.
Wykład inauguracyjny wygłosi brytyjski historyk prof. Robert I. Frost z Uniwersytetu w Aberdeen, autor „Oxfordzkiej historii unii polsko-litewskiej”. W trakcie Kongresu poznamy także laureata Nagrody im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich za najlepszą pracę doktorską z obszaru nauk humanistycznych i społecznych, dotyczącą problematyki granic w XX wieku.
II Kongres Badaczy Historii PL-LT-UA-BY: „Wspólnota historyczna czterech narodów dziedzictwo idei i przyszłe perspektywy” odbędzie się w dniach 13–16 września w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Szczegółowy program na stronie internetowej wydarzenia.
AST