Aktualności
Konferencje
18 Listopada
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-11-18

II edycja Forum Nauki i Biznesu

Człowiek dla technologii czy technologia dla człowieka? – pod takim hasłem przebiegać będzie II Forum Nauki i Biznesu organizowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Wydarzenie w formule online zaplanowano na 23–24 listopada.

W jaki sposób traktować roboty, które wkrótce staną się naszą codziennością? Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem, czy szansą dla człowieka? Czym jest inżynieria intymności i roboty opiekuńcze? Wraz z rozwojem technologii, pytań o jej aspekty etyczne przybywa. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą poszukiwali naukowcy i praktycy zaproszeni do udziału w drugiej edycji Forum Nauki i Biznesu.

Wydarzenie organizowane przez PCI stawia pytania o relacje człowieka z technologią i ich pożądany kształt. To zagadnienie bliskie temu, czym na co dzień zajmujemy się w Centrum Etyki Technologii. W trakcie swojego wystąpienia opowiem o sztucznej inteligencji, czyli dynamicznie rozwijającej się technologii cyfrowej, która budzi coraz większe obawy. Będę mówił o etyce AI, jej celach i warunkach niezbędnych do jej skutecznego wdrożenia. To właśnie godna zaufania sztuczna inteligencja – zgodnie z polityką Unii Europejskiej – ma być flagowym produktem Starego Kontynentu – przekonuje Maciej Chojnowski, dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii, jeden z prelegentów Forum.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Forum Nauki i Biznesu nie jest przypadkowe. Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema. Ten światowej sławy wybitny autor trafnie przewidział wynalezienie wielu wykorzystywanych współcześnie urządzeń technologicznych. Obecnie BigTech, czyli największe spółki technologiczne docierają ze swoją ofertą do ponad 4 miliardów ludzi na całym świecie.

To podmioty, które skutecznie wymykają się regulacjom prawnym. Uciekają przed opodatkowaniem oraz stosują coraz bardziej skomplikowane algorytmy, za pomocą których wpływają na swoich użytkowników. Nieważne, czy korzystasz z Google’a, Facebooka, Netflixa, Amazona, Twittera, czy TikToka – jesteś poddawany nieustannej obserwacji. Dane i zachowania wszystkich użytkowników są analizowane, a następnie są oni programowani na odbiór reklam, kupno usług i działania, za które zapłacili reklamodawcy. Jak BigTech zmienił nas w dostawcę treści i nas uzależnił? Właśnie temu będzie poświęcona moja prelekcja na Forum Nauki i Biznesu – zachęca Artur Kurasiński.

W sumie w dwudniowej imprezie weźmie udział ponad 40 prelegentów ze świata nauki i biznesu. Nie zabraknie również wystąpień, których tematyka związana jest z kosmosem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się popularyzatorzy nauki.

Opowiem o sieci Starlink od SpaceX, która w ostatnich miesiącach podzieliła polskie środowisko astronomiczne. Dla jednych bowiem jest ona przekleństwem zanieczyszczającym nocne niebo, dla innych natomiast nadzieją na lepszą komunikację ze światem. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać i czy jest na co czekać? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie – mówi Karol Wójcicki,  twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage’u „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.

Drugi dzień wydarzenia to IV Konferencja „Innowacje – Pomiary – Akredytacje”, skierowana do przedstawicieli laboratoriów badawczych, wzorcujących, akredytowanych i nieakredytowanych oraz przedstawicieli firm zlecających badania swoich wyrobów lub wzorcowania aparatury pomiarowej.

W tym roku konferencja odbywać się będzie pod hasłem: „Kompetencje laboratoriów wobec wymagań zleceniodawców badań”. W pierwszej części zaprezentowane zostaną referaty dotyczące zagadnień akredytacji, certyfikacji wyrobów medycznych, jakości wyników pomiarów, szacowania ryzyka i oceny niepewności wyników pomiarów. W drugiej części będzie mowa o problemach związanych ze świadczeniem usług badawczych przez laboratorium mobilne oraz laboratorium działające na rynku niemieckim. Zaprezentujemy także kampus laboratoriów Głównego Urzędu Miar budowany w Górach Świętokrzyskich oraz zasady tworzenia konsorcjum kilku laboratoriów w międzynarodowym projekcie badawczym – zapowiada dr inż. Roman Tabisz, koordynator Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących.

Organizatorem II edycji Forum Nauki i Biznesu jest Podkarpackie Centrum Innowacji. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23–24 listopada w formule online. Udział w nim jest bezpłatny. Wszelkie informacje, formularz rejestracyjny, agenda oraz lista prelegentów znajdują się na stronie: www.fnib.pl.

MK

Forum Nauki i Biznesu

 

Dyskusja (0 komentarzy)