W piątek, 7 października, rozpoczyna się II Kongres Filozofii Polskiej. Organizatorem wydarzenia jest Katedra Filozofii w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego.
„Filozofia jako dążenie do wiedzy całościowej o rzeczywistości jest z założenia refleksją uniwersalną. Jednakże będąc dziedziną kultury kształtowanej przez człowieka i mającej na niego wpływ, uwzględnia nie tylko nasze ogólnie potrzeby intelektualne, wspólne dla wszystkich kultur, ale także te, które wynikają ze specyficznych doświadczeń historycznych i innych czynników. Dlatego też, tak jak istnieje polska literatura czy muzyka, która ukształtowała się jako coś odrębnego wśród literatur i muzyk innych krajów, tak istnieje też polska filozofia, będąca wytworem narodu polskiego i zrodzona oraz rozwinięta przez jego przedstawicieli. Jej najwięksi przedstawiciele to między innymi Józef M. Hoene-Wroński, Józef Gołuchowski, Bronisław Trentowski, Karol Libelt, August Cieszkowski, Kazimierz Twardowski, Wincenty Lutosławski, Kazimierz Ajdukiewicz, Roman Ingarden. Należy przypominać o jej tradycji, badać ją sumienie, szukać w niej inspiracji dla myśli współczesnej oraz dbać, aby znalazła należne miejsce w dziejach filozofii światowej. Należy podjąć trud jej dalszego rozwoju” – piszą w zapowiedzi Kongresu jego organizatorzy.
Celem wydarzenie jest badanie i rozwijanie polskiego dziedzictwa filozoficznego. Organizowany co dwa lata kongres to doskonała okazją do spotkania i wymiany myśli dla tych wszystkich uczonych, którzy zainteresowani są historią filozofii polskiej i jej stosunkiem do filozofii niemieckiej, angielskiej, francuskiej oraz innych filozofii, a także dla
tych, którzy chcą traktować filozofię polską jako myśl żywą i dalej ją rozwijać. W tym roku zaplanowano jedenaście sekcji tematycznych:
W kongresie wezmą udział wybitni polscy filozofowie i myśliciele polityczni, m.in. prof. Anna Brożek (Uniwersytet Warszawski), prof. Bogdan Szlachta (Uniwersytet Jagielloński), prof. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki) i prof. Jacek Bartyzel (Uniwersytet Mikołaja Kopernika).
Drugi Kongres Filozofii Polskiej odbędzie się w dniach 7–9 października w Orli k. Koźmina Wielkopolskiego. Obrady będą transmitowane online. Szczegółowy program oraz inne niezbędne informacje na stronie internetowej
http://kongresfilozofiipolskiej.pl.
MK