W dniach 17–19 marca w Toruniu odbędzie się III Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Dyrektorów i Kadry Kierowniczej Szkół Doktorskich. Jej organizatorem jest Zakład Sądownictwa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Celem projektu jest prezentacja regulacji prawnej procesu kształcenia doktorantów, a także stworzenie forum wymiany doświadczeń. Dotychczasowe dwie edycje (w 2018 i 2019 roku) spotkały się z dużym zainteresowaniem. Temat stał się jeszcze bardziej aktualny po wejściu w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Tegoroczna konferencja adresowana jest do prorektorów, dyrektorów i kierowników szkół doktorskich, przewodniczących i członków Rad Dyscyplin Naukowych oraz osób odpowiedzialnych za kształcenie doktorantów. Szkoły doktorskie charakteryzuje szeroka autonomia, o czym świadczy m.in. ich usytuowanie w strukturze uczelni i instytutów naukowych. Różne są nazwy i zadania organów je prowadzących.
Harmonogram wydarzenia zakłada, że pierwszego dnia omówiona zostanie regulacja ustawowa postępowania w sprawie nadania stopnia i tytułu naukowego. Drugi dzień poświęcony będzie problematyce wydawania decyzji w indywidualnych sprawach doktorantów (rekrutacja, tok studiów, ocena śródokresowa), a także odpowiedzialności dyscyplinarnej i własności intelektualnej. W ostatnim dniu zaprezentowane zostaną takie zagadnienia, jak: polityka naukowa oraz obsługa doktorantów zagranicznych.
Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli:
III Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Dyrektorów i Kadry Kierowniczej Szkół Doktorskich odbędzie się w dniach 17–19 marca. Miejsce obrad: hotel Toruń Mercure Centrum (ul. Kraszewskiego 1/3). Patronem medialnym wydarzenia jest „Forum Akademickie”. Dodatkowe informacje, w tym formularz rejestracji, na stronie: http://fpm.edu.pl/pl/ksd.
MK