Aktualności
Konferencje
06 Maja
Opublikowano: 2019-05-06

Instytut Informatyki Politechniki Lubelskiej w Samarkandzie

Pracownicy Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej wraz z partnerami z Uzbekistanu organizują kolejną konferencję z cyklu IT in Cultural Heritage Management (IT-CHM’2019)”. Tym razem odbędzie się ona 22 maja 2019 roku w XVII wiecznej Medrese Ulugbek w słynnym muzeum Registan Ensemble w Samarkandzie w Uzbekistanie. Konferencja została objęta patronatami honorowymi nie tylko przez rektorów Politechniki Lubelskiej i Samarkandzkiego Państwowego Uniwersytetu, ale również przez władze miasta i obwodu Samarkandy, a także przez  Ambasadora Rzeczpospolitej Polski w Taszkiencie.  

Można zastanawiać się co łączy informatyków z Politechniki Lubelskiej i samarkandzkich partnerów pochodzących z Samarkand State University, Registan Ensemble, International Institute for Central Asian Studies UNESCO, Scientific-Practical Museum-Laboratory czy Samarkand State Museum-Reserve. Odpowiedź jest prosta, choć nie oczywista. Prof. Jerzy Montusiewicz, dr Jacek Kęsik oraz dr Marek Miłosz zajmują się trójwymiarowym skanowaniem różnego typu obiektów muzealnych, archeologicznych oraz architektonicznych, tworząc następnie cyfrowe kopie 3D. Wyniki prac będą między innymi prezentowane na wspomnianej konferencji. Zostanie przedstawionych kilkadziesiąt cyfrowych modeli 3D obiektów pochodzących z muzeum Afrasiab i Samarkand State University w Samarkandzie oraz „Azret Sultan” State Historical and Cultural Reserve-Museum i Archeological Museum, Khoja Akhmet Yassawi International Kazakh-Turkish University w mieście Turkiestan w Kazachstanie. Ponadto kilkanaście interaktywnych panoram obiektów architektonicznych z Samarkandy i Turkiestanu. Wszystkie prezentowane obiekty pochodzą z obszaru Jedwabnego Szlaku – najdłuższej lądowej drogi kupieckiej łączącej Europę z Azją. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej podzielą się swoją wiedzą, omawiając skuteczne procedury digitalizacji 3D przy zastosowaniu skanerów pracujących w technologii laserowej i światła strukturalnego. Przedstawią efektywne metody generowania modeli 3D przetwarzając pozyskane chmury punktów i tekstury powierzchni oryginalnych obiektów, metody optymalizacji uzyskanych modeli siatkowych, aby zmniejszyć ich rozmiary dostosowując je do urządzeń, na których będą udostępniane użytkownikom.

Na konferencji zostanie również zaprezentowany portal 3D Digital Silk Road administrowany przez Instytut Informatyki. Koncepcja tego portalu została przygotowana w oparciu o sparafrazowanie maksymy „pars pro toto” – tj. „część za całość”, która dostosowana do wymogów współczesnego świata cyfrowego może zostać sformułowana następująco: „artefactum tresdimensivum pro authenticum” – „replika 3D zamiast oryginału”. Cyfrowe modele 3D są jedynie pewną namiastką obiektów oryginalnych, ale obejrzenie ich w świecie wirtualnym może zachęcić osoby korzystające z portalu do osobistego odwiedzenia wybranych miejsc Jedwabnego Szlaku, przez które na przestrzeni tysięcy kilometrów i setek lat przechodziły kupieckie karawany.

Jerzy Montusiewicz

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)