Aktualności
Konferencje
17 Stycznia
Źródło: PWr
Opublikowano: 2020-01-17

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe z prof. Aleksandrem Weronem

Wybitny matematyk, prof. Aleksander Weron, będzie gościem kolejnego spotkania w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. Wykład odbędzie się 28 stycznia.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe powstało w 2017 toku. Jest to cykl wykładów skierowanych do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wynikami badań.

Gościem kolejnego spotkania będzie prof. Aleksander Weron, który w swojej pracy naukowej zajmuje się procesami stochastycznymi oraz ich zastosowaniem w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych zaliczyć można: rozszerzenie teorii dylatacji Nagy’a na klasę funkcji operatorowych w przestrzeniach Banacha, charakteryzację własności ergodycznych dla procesów stabilnych i nieskończenie podzielnych, dowód równoważności ułamkowych równań Fokkera-Plancka oraz subordynowanych procesów dyfuzji, a także uogólnienie twierdzenia Chinczyna dla procesów anomalnej dyfuzji.

Prof. Aleksander Weron ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, ale przyszłość zawodową związał z Politechniką Wrocławską, gdzie pracuje od 1968 roku. W wieku 37 lat otrzymał tytuł profesora nauk matematycznych. Wykładał jako profesor wizytujący na wielu zagranicznych uczelniach: w USA, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Japonii oraz Australii. Trzydzieści lat temu powołał do życia Centrum im. Hugona Steinhausa, którego zadaniem jest m.in. organizacja i popularyzacja badań z zakresu metod stochastycznych stosowanych w nauce i technice. W 2019 roku otrzymał  „Dolnośląski Klucz Sukcesu” za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 130 artykułów w czasopismach naukowych o międzynarodowym zasięgu. Jest współautorem pięciu, a edytorem ośmiu książek naukowych. 

Podczas Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego prof. Weron wygłosi wykład pt. Anomalne dyfuzje i klasyfikacja danych w biologii molekularnej”. Spotkanie odbędzie się 28 stycznia w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8), początek o godzinie 14:00. Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem serwisu evenea.pl.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)