Jak dokumentować historię w czasie wojny? – pod takim hasłem rozpoczyna się 12 września I Międzynarodowa Szkoła Komunikowania. Wydarzenie odbędzie się przy pomocy telemostu jednocześnie na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. T. Szewczenki.
Pomysł zorganizowania Międzynarodowej Szkoły Komunikowania zrodził się rok temu podczas seminarium „Historia i pamięć w warunkach wojny informacyjnej Rosji przeciwko Ukrainie”, współorganizowanego przez Centrum Europy Wschodniej UMCS, Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz Fundację Rinata Achmetowa.
Intensyfikacja wspólnych projektów i pomysłów w zakresie komunikowania międzynarodowego i strategicznego jest pokłosiem podpisanej w ubiegłym roku, z inicjatywy Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz Centrum Europy Wschodniej UMCS, ramowej umowy o współpracy pomiędzy Fundacją Rinata Achmetowa a Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej oraz stanowi potrzebę usystematyzowania, opracowania metodologii i koncepcji działań w zakresie dokumentowania świadectw cywili dotkniętych cierpieniem wojny oraz rosyjskich zbrodni wojennych.
Tematyka I Międzynarodowej Szkoły Komunikowania będzie skoncentrowana wokół problemów historii mówionej w Europie Środkowo-Wschodniej, dokumentowania świadectw historii podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej, wpływu historii mówionej na kształtowanie pamięci historycznej, a także oddziaływania rosyjskiej propagandy i dezinformacji na przestrzeń informacyjną Polski i Ukrainy w zakresie historii i pamięci.
Wykłady wygłoszą m.in.:
Ponadto zostaną zaprezentowane projekty z zakresu historii mówionej realizowane w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, Polskim Radiu Lublin oraz Narodowej Agencji Informacyjnej Ukrainy „Ukrinform”. Wystąpienia uczestników będą tłumaczone symultanicznie na język ukraiński i polski.
Organizatorami inicjatywy ze strony polskiej są: Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS, Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS oraz Centrum Kultury Wschodniej UMCS we współpracy z Instytutem Europy Środkowej w Lublinie oraz Ośrodkiem „Brama Grodzka- Teatr NN”. Z kolei stronę ukraińską reprezentują: Fundacja Rinata Achmetowa, KUN im. T. Szewczenki, pracownicy naukowi kijowskiej uczelni, a także dziennikarze z agencji informacyjnej „Ukrinform”, „Ukraińskiej Prawdy” oraz TV 1+1.
MK