Aktualności
Konferencje
27 Lutego
Opublikowano: 2020-02-27

Jak odpowiedzialnie mówić o badaniach biomedycznych

Jak odpowiedzialnie mówić o badaniach biomedycznych – to tytuł konferencji szkoleniowej organizowanej przez Polską Akademię Nauk. Wydarzenie odbędzie się 25 marca w Warszawie. Właśnie ruszyła rejestracja.

Poszukiwanie prawdy trwa latami, rozbudzenie nadziei – dużo krócej. Bo co, gdy okaże się, że zapowiadany nowy lek nigdy nie powstanie? Jak zatem mądrze promować swoje projekty? Podczas III konferencji szkoleniowej PAN z cyklu „Dozwolone i niedozwolone praktyki w nauce” opowiedzą o tym wybitni bioetycy oraz uczeni zaangażowani w rozwój biomedycyny. Konferencja ma charakter szkoleniowy. Przeznaczona jest dla uczonych, głównie młodych badaczy, którzy chcą się dowiedzieć więcej o tym, jak uczciwie i rzetelnie uprawiać swoją dziedzinę nauki. Podczas pierwszego spotkania, w czerwcu, rozmawiano o obróbce obrazu cyfrowego. Kolejna konferencja poruszała problem analizy statystycznej wyników badań biomedycznych. Tym razem tematem będzie odpowiedzialność w informowaniu o badaniach biomedycznych. Wśród prelegentów:

  • dr hab. Zbigniew Szawarski, em. prof. Uniwersytetu Warszawskiego, filozof, etyk, bioetyk (Ile jest  etyki  w nauce?)
  • prof. dr hab. Józef Dulak, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Komercyjne eksperymenty medyczne z wykorzystaniem komórek „macierzystych”: problemy naukowe, medyczne i prawne oraz wątpliwości etyczne)
  • prof. dr hab. Henryk Skarżyński, otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach (Słyszę i słucham – Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach)
  • dr Antonina Doroszewska, socjolożka medycyny, członkini Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, przewodnicząca Zespołu Języka Medycznego, kierownik Studium Komunikacji Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Zdrowie w mediach)
  • dr hab. Danuta Krzyżyk, prof. Uniwersytetu Śląskiego, językoznawczyni, członkini Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, członkini Komisji Etyki Komunikacji Polskiej Akademii Umiejętności (Zasady etyki słowa).

Konferencja Jak odpowiedzialnie mówić o badaniach biomedycznych odbędzie się w środę, 25 marca, w Pałacu Staszica (Sala Lustrzana) w Warszawie, przy ul. Nowy Świat 72. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja online. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

MK

Szczegóły: http://konferencja.pan.pl/badania-biomedyczne/

Dyskusja (0 komentarzy)