Aktualności
Konferencje
27 Marca
Opublikowano: 2024-03-27

Jak poruszać się po cyfrowym świecie jutra?

W dniach 11–12 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Ethical, Smart and Safe: Navigating the Digital World of Tomorrow”. Wydarzenie będzie jednym z punktów obchodów 65-lecia Programu Fulbrighta w Polsce.

Technologia już dziś towarzyszy nam w wielu aspektach życia, a z każdym dniem jej wszechobecność staje się jeszcze bardziej dostrzegalna. Niezależnie od tego, czy to tylko niewinny – jak mogłoby się zdawać – spacer po mieście, zakupy w Internecie czy wyszukiwanie rozrywki lub informacji w sieci, cały czas jesteśmy otoczeni przez algorytmy. Jak zatem poruszać się w świecie nowych technologii, unikając jednocześnie zagrożeń? Czy można w pełni korzystać z nowych mediów w odpowiedzialny sposób? Jak sprawić, by cyfrowy świat przyszłości pokazywał różnorodność naszego dnia codziennego?

Te (i wiele inyche) tematów poruszonych zostanie podczas konferencji „Ethical, Smart and Safe: Navigating the Digital World of Tomorrow” organizowanej przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. W roli prelegentów wystąpią absolwenci i absolwentki Programu Fulbrighta, m.in. prof. Dariusz Jemielniak (Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Akademia Nauk), Natalia Sawka (Agence France-Presse), Kamil Śliwowski (otwartezasoby.pl), dr Anna Górska (ALK), dr Kacper Gradoń (Politechnika Warszawska), Sylwia Czubkowska (Techstorie/Tok FM), dr Paulina Piasecka (Collegium Civitas), Łukasz Jonak (Uniwersytet Warszawski), dr Margaret Amaka Ohia-Nowak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). W roli keynote speakera wystąpi prof. Stephen J. Farnsworth (University of Mary Washington).

Słowo wstępne wygłoszą: Mark Brzeziński – ambasador USA w Polsce, Andrzej Szeptycki – podsekretarz stanu w Ministestwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Justyna Janiszewska – dyrektor wykonawcza Fulbright Poland. 

Konferencja odbędzie się w dniach 11–12 kwietnia w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Udział w niej jest bezpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Szczegółowy program, biogramy speakerów i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie https://fulbright.edu.pl/65th/conference/.

Wydarzenie jest jednym z punktów obchodów 65-lecia Programu Fulbrighta w Polsce. To największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, prowadzony w ścisłej współpracy z ponad 160 krajami na całym świecie. Oferuje stypendia dla osób na różnych etapach edukacji i kariery, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki i sztuki. Od momentu powstania w 1946 r. ponad 400 tys. studentów, naukowczyń, nauczycieli, artystek i profesjonalistów mogło dzięki niemu studiować, nauczać, prowadzić projekty badawcze, wymieniać się pomysłami i przyczyniać się do szukania rozwiązań wspólnych międzynarodowych problemów.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który przystąpił do Programu Fulbrighta w 1959 roku. Od początku lat dziewięćdziesiątych zarządza nim Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta. Trwa właśnie kolejny nabór do programów stypendialnych.

Dyskusja (0 komentarzy)