Aktualności
Konferencje
26 Września
Opublikowano: 2018-09-26

Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?

346 projektów, dofinansowanych z UE na kwotę 89,8 mln euro, realizowanych jest obecnie przez polskie firmy, biorące udział w programie ramowym w zakresie badań i innowacji Horyzont 2020. W liczbie prowadzonych w Horyzoncie projektów przedsiębiorstwa nie ustępują tradycyjnym beneficjentom programów ramowych – polskim uczelniom (355 projektów; 92 mln euro) ani instytutom (336 projektów; 83,3 mln euro). To bilans ostatnich 4 lat programu Horyzont 2020.

Polski przemysł składa najwięcej wniosków projektowych, w tej grupie liderem są podmioty z sektora MŚP. To duże zainteresowanie wskazuje nie tylko na atrakcyjną ofertę Horyzontu 2020, ale także na zdolność polskich firm do tworzenia innowacyjnych rozwiązań na poziomie europejskim – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Pierwszą dziesiątkę polskich małych i średnich przedsiębiorstw, które odnoszą sukcesy w Horyzoncie 2020, dzięki postawieniu na innowacje, badania i rozwoju, otwiera firma SDS Optic z Lublina. Spółka otrzymała też największe jak dotąd wśród polskich MŚP dofinansowanie z Unii Europejskiej – blisko 4 mln euro na realizację projektu SDS-OmiProbe, którego celem jest opracowanie nowego urządzenia diagnostycznego, tj. mikrosondy do diagnozowania nowotworu piersi.

Z kolei na szczycie TOP 10 dużych przedsiębiorstw znajduje się firma CristOffshore, budująca jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych, która pozyskała dofinansowanie w wysokości blisko 2,5 mln euro.

Okazją do poznania najlepszych praktyk w zakresie wypracowywania strategii B+R dla przemysłu i efektywnego aplikowania do Horyzontu 2020 będą konferencja i warsztaty: „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?”, organizowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Wydarzenie odbędzie się 9 października br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przedstawione na nim zostaną rozwiązania legislacyjne, jak również historie sukcesów najlepszych polskich przedsiębiorstw zdobywających granty w programach ramowych i krajowych. Motywem przewodnim będą m.in. przykłady wykorzystania mechanizmu synergii między poszczególnymi funduszami, aspekty związane z zarządzaniem badaniami i rozwojem (B+R) w przedsiębiorstwach, najnowsze konkursy dla przedsiębiorstw realizujących prace badawczo-rozwojowe i innowacyjne (B+R+I) oraz programy akceleracyjne.

Konferencję objęły patronatem ministerstwa: Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Przedsiębiorczości i Technologii, Inwestycji i Rozwoju, Cyfryzacji oraz  Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Renata Czeladko

Szczegóły wydarzenia i rejestracja: www.strategiebplusr.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)