Jak skutecznie wdrożyć lub zaktualizować repozytorium naukowe na uczelni dowiedzą się uczestnicy kolejnego webinarium w ramach cyklu „Uniwersytet Przyszłości”. Wydarzenie odbędzie się 7 października o godzinie 13:00.
Organizatorem cyklu jest PCG Academia. Podczas webinariów o nowoczesnych rozwiązaniach IT opowiadają ich użytkownicy – przedstawiciele wiodących uczelni z Polski i z zagranicy. W pierwszej edycji odbyło się pięć spotkań z udziałem blisko tysiąca osób. Pod koniec września ruszyła druga odsłona „Uniwersytetu Przyszłości”.
Kolejne spotkanie, już w najbliższy czwartek 7 października, poświęcone będzie najnowszej wersji DSpace 7. To oprogramowanie na licencji open source wykorzystywane przez ponad 2 tys. instytucji naukowych, w tym czołowe uczelnie na świecie, m.in. Princeton, Cambridge, Uniwersytet Humboldta. DSpace, zaprojektowany w 2002 roku przez MIT i Hewlett-Packarda, jest rozwijany i utrzymywany przez międzynarodową społeczność firm i ekspertów, dzięki którym uczelnie mogą bezpłatnie pozyskać licencję na jego wykorzystanie. Najczęściej znajduje swoje zastosowanie jako narzędzie umożliwiające otwarty dostęp do dorobku naukowego i zarządzanie nim w bibliotekach akademickich i innych instytucjach szkolnictwa wyższego. W Polsce repozytoria oparte o DSpace działają m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej, Uniwersytecie Warszawskim czy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
PCG Academia została certyfikowanym partnerem LYRASIS, organizacji non-profit, będącej autorem repozytorium dorobku naukowego DSpace. Podczas najbliższego webinarium przedstawiciele PCG – Łukasz Nowak (wiceprezes) i Piotr Masalski (dyrektor linii biznesowej), a także LYRASIS – Michele Mennielli (Senior Global Strategist), porozmawiają o celach współpracy obu organizacji na polskim rynku edukacyjnym. Wspólnie ogłoszą powstanie polskiej Grupy Użytkowników DSpace. Opowiedzą też o najnowszej wersji repozytorium naukowego DSpace 7, z naciskiem na jego kluczowe funkcjonalności oraz proces aktualizacji.
Udział w webinariach z cyklu „Uniwersytet Przyszłości” jest bezpłatny. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej PCG Academia. Harmonogram kolejnych spotkań:
Szczegółowe informacje o webinariach udzielane są pod adresem e-mail: info@pcgacademia.pl lub pod numerem telefonu: 669 917 029.
Partnerami cyklu są instytucje szkolnictwa wyższego z kraju i ze świata, będące odbiorcami usług dostarczanych przez PCG Academia, m.in.: Northumbria University (Newcastle), Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet SWPS, Instytut Badawczy Leśnictwa.
MK