Aktualności
Konferencje
26 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-05-26

Jak uchronić się przed jesienną falą pandemii COVID-19?

Na czym polega i jak długo trwa poszczepienna odporność? Od czego zależy powstawanie nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2? Co wpływa na podatność na zakażenie – geny, układ immunologiczny, a może warunki zakażenia? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielą eksperci zaproszeni do debaty „Jak uchronić się przed jesienną falą pandemii COVID-19?”. Wydarzenie odbędzie się online 27 maja.

Wraz z luzowaniem obostrzeń dla wielu osób pandemia już się skończyła. Naukowcy przestrzegają – od działań, jakie podejmiemy w najbliższych miesiącach zależy, czy jesienią znów będziemy mieli do czynienia z kolejną falą pandemii COVID-19 i kolejnym lockdownem. Co – w świetle najnowszych wyników badań naukowych – powinniśmy robić, aby ustrzec się przed tym czarnym scenariuszem? Czy mutacje koronawirusa mogą wywołać następne fale pandemii? Czy będziemy zmuszeni do ciągłej produkcji nowych szczepionek? Jak długo nasz układ immunologiczny będzie pamiętać, czy byliśmy szczepieni? Zagadnieniom tym poświęcona będzie debata ekspertów organizowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Do udziału w niej zaproszono wybitnych profesorów medycyny:
  • prof. dr. hab. n. med. Roberta Flisiaka, specjalistę chorób zakaźnych, hepatologa, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku;
  • prof. dr hab. n. med. Dominikę Nowis, immunologa, onkologa doświadczalnego, p.o. kierownika Laboratorium Medycyny Doświadczalnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
  • prof. dr. hab. n. med. Marka Sanaka, genetyka, biologa molekularnego, kierownika Zakładu Diagnostyki Biochemicznej i Molekularnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Wydziału Lekarskiego CM UJ;
  • prof. zw. dr. hab. n. med. Krzysztofa Simona, specjalistę chorób wewnętrznych i zakaźnych, hepatologa, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynatora I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa dolnośląskiego.

Debata odbędzie się w czwartek 27 maja. Początek o godzinie 12:00. Spotkanie poprowadzą: prof. dr hab. Maciej Żylicz, biochemik, biolog molekularny, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz red. Krzysztof Michalski. Transmisja na żywo na platformie YouTube i na portalu Facebook. Aby dołączyć do spotkania, wystarczy kliknąć w link do transmisji na portalu YT: https://youtu.be/lWG1BWC3wiI lub oglądać w wydarzeniu i na Facebooku FNP.

Debata jest kolejnym elementem akcji „Ufajmy nauce” realizowanej z okazji jubileuszu 30-lecia obchodzonego w tym roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W ramach akcji został już przygotowany film nt. szczepionek mRNA przeciwko COVID-19.

MK

185348145 4293222024035394 3426328805809060358 n

Dyskusja (0 komentarzy)