Aktualności
Konferencje
30 Listopada
Opublikowano: 2022-11-30

Jakie systemowe zmiany wprowadzić, aby pomóc uchodźcom?

O rozwiązaniach niezbędnych na rynku pracy, w obszarze edukacji, w systemie ochrony zdrowia, integracji społecznej w kontekście obecności w naszym kraju migrantów oraz uchodźców będą dyskutować uczestnicy konferencji „Gościnna Polska 2022+ – wokół raportu”. Wydarzenie odbędzie się 6 grudnia w siedzibie Uniwersytetu SWPS.

Kryzys migracyjny, z którym obecnie mierzy się Polska, to największe po transformacji ustrojowej wyzwanie w ostatnich dekadach. Wymaga ono całościowego przygotowania i spójnego planu zarządzania poszczególnymi politykami publicznymi przez rząd, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe oraz w ramach oddolnych inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego. Z napływem tak wielu ludzi w stosunkowo krótkim czasie związane są szanse, ale i wyzwania. Raport Gościnna Polska 2022+ zawiera prognozy i rekomendacje dotyczące sposobów podejścia do tego problemu w wielu obszarach, m.in. rynku pracy, edukacji, ochrony zdrowia czy integracji społecznej. Celem autorów było zbudowanie przemyślanej polityki wsparcia odbudowy i przyszłości Ukrainy poprzez solidarność, współpracę i przede wszystkim tytułową gościnność.

Warunkom wdrażania dziesięciu kluczowych rekomendacji poświęcona będzie konferencja naukowa współorganizowana przez Uniwersytet SWPS i think-tank WiseEuropa. Głos zabiorą autorzy raportu, eksperci z zakresu migracji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów. Zaplanowano trzy sesje:

  • Gościnna  Polska. Polityki publiczne na rzecz integracji społecznej
  • Zaufanie a dezinformacja. Trendy w antyukraińskiej dezinformacji: cele, skutki
  • Gościnna Polska a pomoc dla Ukrainy i Ukrainców

Konferencja odbędzie się 6 grudnia 2022 roku w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Osoby zainteresowane udziałem mogą zgłaszać się poprzez formularz zgłoszeniowy.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)