„Stratyfikacja gustów muzycznych w Polsce” – to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się 10 listopada w Warszawie. Jest podsumowaniem projektu badawczego realizowanego przez naukowców z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Na playliście umieszczono czternaście utworów. Wśród nich kawałki polskie i zagraniczne, evergreeny sprzed lat i piosenki z aktualnych list przebojów. Nastrojowe ballady i bardziej dynamiczne kawałki, a także klasyczne kompozycje. Uczestnicy badania mogli się zatem poczuć niczym uczestnicy teleturnieju „Jaka to melodia?”. Choć, z uwagi na długość fragmentów, trafniejsze wydaje się porównanie z „Wielką grą”. Słuchali popu, rocka, rapu, muzyki poważnej, a nawet operowej arii…
Ich zadaniem było rozpoznanie oraz określenie, na ile podoba im się dany fragment. Przyjęliśmy założenie, że świadectwem różnicowania się gustów muzycznych jest właśnie preferowanie konkretnych utworów, kompozytorów, wykonawców, zespołów itd., co miałoby wynikać z przyjętego przez respondenta systemu wartości, jego wrażliwości i statusu – wyjaśnia dr Katarzyna M. Wyrzykowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Tego typu badania, w których różne aspekty życia, jak choćby styl ubierania się czy sposoby spędzania wolnego czasu, poddawane są analizie pod kątem społecznej hierarchizacji, wykonuje się na Zachodzie od dawna. Jeśli chodzi o muzykę, która – zdaniem wielu socjologów – różnicuje społeczeństwo jak nic innego, na taką skalę w Polsce podobnych dotąd nie prowadzono.
Jakie są efekty tego pionierskiego projektu? Czy znalazły potwierdzenie stereotypowe opinie na temat powiązania preferencji muzycznych z wykształceniem czy miejscem zamieszkania? Czy Polacy mają tendencję do oceny innych na podstawie ich wyborów muzycznych i czy jest to czynnik pozwalający zidentyfikować osoby im bliskie lub obce? Można się o tym przekonać podczas konferencji naukowej „Stratyfikacja gustów muzycznych w Polsce”, która odbędzie się 10 listopada w Warszawie w Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72). Zaplanowano dwie sesje, w trakcie których zaplanowano wystąpienia m.in. o zróżnicowaniu wyborów muzycznych polskich rodzin, gustach ludowych w polskiej muzyce popularnej oraz wzorach konsumpcji muzycznej w naszym kraju. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej projektu. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego.
Konferencja stanowi podsumowanie projektu badawczego „Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a procesy kształtowania się stylów życia Polaków” realizowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki przez Zespół Badań Struktury Społecznej w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Więcej o projekcie we wrześniowym numerze „Forum Akademickiego”.
MK