Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich odbędzie się w dniach 3–7 września w Krakowie. To główne wydarzenie ustanowionego przez Senat RP i trwającego właśnie Roku Matematyki.
Okazją do świętowania jest 100-lecie powstania Towarzystwa Matematycznego w Krakowie, które założono 2 kwietnia 1919 roku. Z czasem przekształciło się w Polskie Towarzystwo Matematyczne. Jubileuszowy Zjazd Matematyków, w którym uczestnictwo zadeklarowało 1000 przedstawicieli tej dziedziny z Polski i ze świata, to przede wszystkim wydarzenie naukowe, ale nie tylko. To również sposobność do promowania osiągnięć polskich matematyków oraz upowszechnienie tej wiedzy w społeczeństwie, np. faktu, że Stefan Banach to najwybitniejszy polski matematyk, a jego rola dla nauki porównywalna jest z Mikołajem Kopernikiem i Marią Skłodowską-Curie.
Obrady Zjazdu staną się okazją do podsumowania ostatnich stu lat matematyki polskiej, dyskusji nad kształtem nauczania i popularyzacji matematyki oraz przedstawiania planów na przyszłość. Nakreślona zostanie wizja rozwoju, dzięki której być może jeszcze bardziej wzrośnie znaczenie matematyki polskiej w świecie i w najbliższych latach osiągnie tak wysoką pozycję, jaką miała w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
„W ramach Zjazdu planowane są wykłady wybitnych uczonych i dyskusje panelowe o stanie nauk matematycznych w naszym kraju. W jednym miejscu spotkają się ci, których dorobek zapewnił im już miejsce w historii polskiej matematyki, wraz z tymi, którzy dopiero wchodzą w świat Królowej Nauk. Dzięki temu Zjazd w Krakowie ma szansę stać się niepowtarzalnym wydarzeniem i nadać impet dalszemu rozwojowi naszej dziedziny nauki oraz przybliżyć jej obraz szerokim kręgom odbiorców” – piszą w zapowiedzi organizatorzy.
3 września, podczas uroczystego otwarcia Zjazdu w Audiorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes PTM prof. Wacław Marzantowicz wręczy nagrody dla wybitnych matematyków, a tytuł honorowego członka PTM odbierze światowej sławy matematyk Jean-Pierre Bourguignon – Przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).
W trakcie Zjazdu organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń o charakterze artystycznym i otwartym:
Szczegółowy program oraz wydarzenia kulturalno-popularyzatorskie towarzyszące Zjazdowi: https://100latptm.matinf.uj.edu.pl/.
MK
Zachęcamy do lektury tekstów związanych z Rokiem Matematyki, które opublikowaliśmy w czerwcowym „Forum Akademickim”: