Aktualności
Konferencje
02 Czerwca
Opublikowano: 2021-06-02

Komunikacja w humanistyce i naukach społecznych

Komunikacja naukowa w Polsce oraz potrzeby krajowego środowiska nauk HS będą tematem spotkania online organizowanego przez Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN w czwartek 17 czerwca. Celem inicjatywy jest wsparcie rozwoju infrastruktury badawczej i narzędzi cyfrowych w naukach humanistycznych i społecznych. 

Spotkanie „OPERAS-PL – komunikacja w humanistyce i naukach społecznych” poświęcone będzie wyzwaniom, jakie stoją przed naukami HS w obszarze transformacji cyfrowej. Zaprezentowane zostaną też cele, jakie w związku z sytuacją humanistyki i nauk społecznych w tym obszarze stawia sobie OPERAS-PL.

Spotkanie będzie składało się z dwóch części. W pierwszej przedstawiona zostanie sytuacja komunikacji naukowej w Polsce. Na początku dr Anna Wałek (dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, pełnomocniczka rektora PG ds. otwartej nauki) i prof. Stanisław Filipowicz (wiceprezes Polskiej Akademii Nauk i prof. na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego) omówią wyzwania i potrzeby polskiej społeczności SSH w zakresie mandatów i polityk otwartego dostępu, publikowania w otwartym dostępie oraz innych aspektów komunikacji cyfrowej. Następnie przedstawiciel OPERAS zaprezentuje cele i działania sieci. W formie komentarza do tych prezentacji dr Magdalena Wnuk z Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN podsumuje wyniki ostatniego badania OPERAS Landscape Study na temat stosunku europejskich naukowców do publikowania w wolnym dostępie, przyglądając się bliżej polskim respondentom. Na koniec dr Maciej Maryl, Marta Błaszczyńska i Mateusz Franczak przedstawią cele OPERAS-PL na najbliższe trzy lata.

Celem drugiej części spotkania jest zaangażowanie uczestników w dyskusję o potrzebach środowiska nauk HS w Polsce. Organizatorzy chcą zebrać od uczestników jak najwięcej inspiracji, pomysłów i uwag. Warsztaty będą miały formę ustrukturyzowanej dyskusji (lub grupy fokusowej), podczas której poruszone zostaną główne problemy komunikacji naukowej, takie jak: publikowanie monografii w otwartym dostępie, udostępnianie danych badawczych oraz bibliometria i ewaluacja.

Szczegółowa agenda spotkania już wkrótce na stronie wydarzenia. Spotkanie odbędzie się online w czwartek, 17 czerwca, w godzinach 10:00 – 13:00. Aby wziąć w nim udział, należy zarejestrować się przez formularz. Link do transmisji na platformie Zoom zostanie wysłany na adres mailowy podany w formularzu.

Inicjatywa jest częścią europejskiego konsorcjum OPERAS, zrzeszającego 58 instytucji z 17 krajów. Celem OPERAS jest rozwój e-infrastruktury i wspieranie transformacji cyfrowej w naukach HS. W odpowiedzi na potrzeby badaczy, uczelni, bibliotek, wydawców i grantodawców, lonsorcjum rozwija własne cyfrowe usługi i narzędzia, takie jak platforma GOTRIPLE, łącząca istniejące zasoby informacji naukowej z całej Europy, czy Certification, służąca kontroli jakości publikacji w open access.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)