W dniach 23–24 października w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy odbył się Kongres „Jeden świat – wiele kultur”. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną przeprowadzony został w sposób zdalny.
Historia Kongresu sięga roku 2010, kiedy zainaugurowano cykl corocznych międzynarodowych konferencji, mających na celu szeroko rozumiany dialog międzykulturowy i wymianę myśli na istotne problemy współczesnego świata. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – wzięło w nich udział ponad 3 tys. uczestników. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych, medycznych, technicznych, przyrodniczych, reprezentujących krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe. Celem Kongresu jest wymiana myśli na ten fundamentalny temat w gronie prawników, teologów, filozofów, kulturoznawców, ekonomistów, pedagogów, politologów, socjologów, historyków, medioznawców oraz przedstawicieli innych nauk.
W tym roku odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna „Wpływ pandemii na rozwój społeczno-gospodarczy i kulturę”, a także panele tematyczne: „Zagrożenia czy szanse wobec religii i kultury w czasach pandemii”, „Wielokulturowość jako wyzwanie edukacyjne”, „Państwo i prawo”, „Koronawirus a gospodarka krajowa”, „Człowiek wobec osiągnięć technicznych”. Władze uczelni, zaproszeni goście, prelegenci oraz zainteresowani uczestnicy łączyli się do poszczególnych paneli, wykorzystując technologie internetowe.
Ponadto zorganizowano II Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji, podczas którego w pierwszej części dr Dariusz Kuberski z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy przeprowadził wykład pt. „Nauka i technika w służbie człowieka na przykładzie praw własności przemysłowej”, a w dyskusji uczestniczyli przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza. Druga część Forum poświęcona została tematyce chorób cywilizacyjno-zakaźnych i niezakaźnych.
Imprezy towarzyszące nie mogły być zrealizowane z bezpośrednim udziałem zainteresowanych osób w murach uczelni, natomiast przygotowane okolicznościowe wystawy prezentowane są za pośrednictwem internetu, m.in. na stronie www.kpsw.edu.pl. W tym roku przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego Kongresowi towarzyszyła wystawa pt. „ Na skrzydłach Miłości”, która składa się ze zdjęć, ukazujących atmosferę spotkań z trzema papieżami (Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem) w różnych zakątkach świata i w rozmaitych okolicznościach. Zdjęcia do tej wystawy zostały wybrane przez młodych ludzi z całego świata. Przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu zaprezentowano natomiast wystawę pt. „Nasze milczenie jest naszym wstydem”, która składa się z 8 roll-upów, na których zawarte zostały najważniejsze informacje dotyczące prześladowanych grup religijnych czy grup etnicznych.
Współorganizatorami wydarzenia są: Fundacja Watykańska Jozef Ratzinger – Benedykt XVI, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Kongres został współfinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
źródło: KSW