W dniach 17–18 czerwca w Lublinie odbędzie się VIII Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy różnych środowisk”. Głównym organizatorem wydarzenia jest w tym roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II .
Sympozjum to cykliczne wydarzenie naukowe obejmujące wiedzę na temat kompleksowego rozpoznania bioróżnorodności mikroorganizmów w różnych środowiskach. Adresowane jest do pracowników naukowych, magistrantów, doktorantów oraz specjalistów reprezentujących różne dyscypliny i specjalności wiążące się z problematyką obrad. Celem jest przedstawienie najnowszych osiągnięć w badaniach z zakresu metagenomiki, metataksonomiki, metatranskryptomiki, metabolomiki, proteomiki, mikrobiologii i mykologii w kontekście współczesnych, europejskich i światowych trendów związanych z rolnictwem i ogrodnictwem, w tym jakością środowiska, bioróżnorodnością oraz fitopatologią.
Tegoroczna odsłona będzie okazją do spotkania badaczy wykorzystujących w pracy naukowej różnorodne techniki sekwencjonowania, co umożliwi kontynuację dyskusji nad skutecznością i wiarygodnością stosowanych metod metagenomicznych w analizie próbek środowiskowych. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane wyniki badań prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych, w tym także postęp w wykorzystaniu nowoczesnych metod
badawczych, zagadnienia analizy bioinformatycznej i dotychczasowa wiedza na temat zastosowania narzędzi metagenomiki najnowszej generacji. Zaplanowano cztery sesje, w tym m.in. „Metagenomy śrpodowiska glebowego i ich potencjalne zastosowania w biotechnologii”, „Metagenomika aplikacyjna, metabolomika, proteomika i ich znaczenie w monitoringu jakości środowiska i zdrowiu człowieka”.
VIII Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy różnych środowisk” odbędzie się w dniach 17–18 czerwca w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. To właśnie ta uczelnia (a konkretnie Katedra Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów) jest w tym roku głównym organizatorem wydarzenia. Rejestracja trwa do 15 kwietnia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej oraz na Facebooku.
Sympozjum organizowane jest we współpracy z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach, Instytutem Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk, Instytutem Nauk Biologicznych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz Instytutem Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.
GaL