Ogromne postępy w rozumieniu patofizjologii trądziku odwróconego (hidradenitis suppurativa) oraz potrzeby medycznej i psychologicznej opieki nad chorymi, jak również cele badawcze i lecznicze na kolejne lata będą najważniejszymi zagadnieniami poruszanymi podczas 8. Międzynarodowej Konferencji EHSF (European Hidradenitis Suppurativa Foundation), zajmującej się tym zagadnieniem już od 13 lat. Wydarzenie odbywa się we Wrocławiu.
Przez najbliższe trzy dni specjaliści z całego świata, m.in. Hiszpanii, Chile, Kanady, Francji, Niemiec, Belgii, USA i Holandii będą dyskutować, szkolić się i wymieniać doświadczenia na temat jednej z najbardziej uciążliwych dolegliwości znanych współczesnej dermatologii. Panele i dyskusje plenarne będą rozpatrywać to zagadnienie z punktu widzenia genetyki, immunologii, epidemiologii oraz efektywności poszczególnych sposobów leczenia. Przewodniczącym Konferencji jest prof. Jacek Szepietowski, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który w dniach 4 i 5 lutego współprowadził kurs dla rezydentów z 18 państw świata przybliżający specyfikę trądziku odwróconego.
– Jest to choroba przewlekła, zapalna, nawrotowa i bardzo uciążliwa, zaliczana do jednej z najbardziej upośledzających codzienne funkcjonowanie w całej dermatologii. Zmiany mogą pojawić się w rejonie pach, genitaliów, podbrzusza, biustu, szyi czy karku, a częstość występowania tej dolegliwości sięga jednego procenta. Dużym wyzwaniem jest właściwa diagnoza, przez co średni czas rozpoznania choroby wynosi aż 7 lat.
W wykładach i zajęciach praktycznych uczestniczyło 30 osób, z czego 25 stanowili rezydenci, przede wszystkim z Europy, ale także z USA i Argentyny. Pierwszy dzień kursu poświęcony był teorii, a w drugim uczestnicy brali udział w warsztatach chirurgicznych obejmujących standardowe techniki operacyjne oraz zabiegi laserowe. Kurs poprzedził europejską konferencję poświęconą tej przypadłości, która zaczyna się 6 lutego 2018 roku.
MK
Źródło: UM Wrocław