Aktualności
Konferencje
11 Lutego
Opublikowano: 2022-02-11

Młodzi naukowcy o zmianach klimatu

W dniach 3–5 czerwca na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się piąta edycja międzynarodowej konferencji Polish Scientific Networks. Uczestnicy podejmą próbę odpowiedzi na pytania, jak zmiany klimatu wpływają na środowisko i społeczności, czemu zagrażają i w jaki sposób z nimi sobie radzić.

Zmiany klimatu odgrywają dużą rolę w funkcjonowaniu współczesnego świata. Topniejące lodowce, przesuwanie się zasięgów występowania roślin i zwierząt, kwaśnienie coraz cieplejszych oceanów, wezbrania sztormowe, fale upałów – takie zjawiska obserwujemy wokół nas. Zmieniające się środowisko spowoduje pogorszenie się jakości powietrza oraz wzrost chorób przenoszonych przez wodę, ale także przez owady i gryzonie. Ekstremalne zdarzenia pogodowe mogą potęgować zagrożenia dla zdrowia i ułatwiać rozprzestrzenianie się pandemii. Zmiany klimatyczne wpływają również na sztukę i kulturę, modyfikują style życia i programy polityczne.

Tegoroczna konferencja z cyklu Polish Scientific Networks przebiegać będzie pod hasłem Climate Change – Science & Society. To okazja do zaprezentowania najnowszych danych o tym, jak zmiany klimatu wpływają na środowisko i społeczności, czemu zagrażają i jak sobie z nimi radzić. Wydarzenie, które zgromadzi ekspertów z Polski i z zagranicy zajmujących się zmianami klimatycznymi, zaplanowano w dniach 3–5 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

W jego trakcie uczestnicy zaznajomią się z najnowszymi wynikami badań nad zmianami klimatu. Prezentacje i dyskusje podzielono na 11 sesji tematycznych. Oprócz wykładów, referatów i sesji plakatowych przewidziano także liczne imprezy towarzyszące, m.in. koncert młodych polskich muzyków inspirowany zmianami klimatu, warsztaty (m.in. o klimatycznych fake newsach pojawiających się w mediach albo kwestii ochrony klimatu jako łączniku podzielonych politycznie społeczeństw), spotkania kick-off grantów badawczych. Kluczowym celem konferencji jest stworzenie sieci współpracujących ze sobą grup badawczych, a jej namacalnym efektem będzie, jak w latach poprzednich, publikacja wydawnictw pokonferencyjnych i numeru specjalnego czasopisma. Ambicją organizatorów jest również, aby tegoroczna konferencja zapoczątkowała serię cyklicznych spotkań młodych polskich naukowców poświęconych klimatowi.

Młodzi badacze i praktycy, którzy chcą wystąpić na konferencji, mogą już przesyłać abstrakty. Zgłoszenia udziału przyjmowane są do 15 kwietnia za pośrednictwem strony internetowej: https://psn.pan.pl/.

Konferencje z cyklu Polish Scientific Networks to jedno z najważniejszych spotkań młodej polskiej nauki. Organizowane są przez Akademię Młodych Uczonych PAN, Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki na czołowych polskich uczelniach. W ich trakcie polscy badacze pracujący w kraju i za granicą otrzymują przestrzeń i czas do współpracy i nawiązywania kontaktów naukowych.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)