Aktualności
Konferencje
07 Czerwca
Opublikowano: 2022-06-07

Na Uniwersytecie w Białymstoku o pograniczach

Uniwersytet w Białymstoku będzie gospodarzem tegorocznego Światowego Kongresu Studiów nad Problematyką Polską. Wydarzenie rozpoczyna się w najbliższy czwartek, 9 czerwca.

World Congress on Polish Studies to międzynarodowe naukowe spotkanie organizowane corocznie przez PIASA (The Polish Institute of Arts and Science of America) wraz z wybraną uczelnią polską lub amerykańską. Gospodarzem ósmej odsłony będzie Białystok, a tematem przewodnim – pogranicza (borderlands). W imprezie udział wezmą m.in. historycy, literaturoznawcy, językoznawcy, ekonomiści, politolodzy i prawnicy.

Konferencja będzie miała formułę hybrydową: część uczestników swoje wystąpienia wygłosi online. Wśród gości, którzy przyjadą do Białegostoku, znajdą się m.in. Robert Blobaum – prezydent PIASA, dr hab. Aleksandra Hnatiuk – badaczka i tłumaczka ukraińskiej literatury pięknej, promotorka ukraińskiej kultury w Polsce i polskiej w Ukrainie, Anna Frajlich – pochodząca z Polski, mieszkająca w USA poetka, prozaiczka, literaturoznawczyni, doktor slawistyki.

Obrady będą toczyły się 10 i 11 czerwca na Wydziale Nauk o Edukacji UwB. Piątkowe spotkanie rozpocznie się od sesji plenarnej. Później prelekcje i dyskusje będą realizowane w kilku równoległych panelach. Szczegółowy program Kongresu można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Filologicznego UwB.

The Polish Institute of Arts and Science of America to prestiżowa instytucja naukowa, założona w czasie II wojny światowej przez polskich emigrantów: polityków i naukowców, grupująca badaczy i artystów związanych z szeroko pojętą problematyką polską. W 2018 roku Kongres współorganizowała Columbia University (Nowy Jork), w 2019 – Uniwersytet Gdański, w 2020 – University Illinois of Chicago (kongres odwołano).

Katarzyna Dziedzik, źródło: UwB

 

Dyskusja (0 komentarzy)