Aktualności
Konferencje
07 Września
Opublikowano: 2021-09-07

Naturalne kosmetyki okiem naukowców

Międzynarodowa konferencja naukowa „Natural Cosmetics International Meeting” odbędzie się w dniach 22–24 września w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jej organizatorem jest Katedra Kosmetologii z Kolegium Medycznego.

Tematyka konferencji „Natural Cosmetics International Meeting” jest unikalna w skali nie tylko kraju, ale również Europy. Większość tego typu wydarzeń poświęconych substancjom naturalnym skupia się na metodach ich izolacji lub też działaniu leczniczym. Tymczasem, jak pokazuje stale rosnące zainteresowanie kosmetykami naturalnymi, badania nad wpływem ekstraktów roślinnych i ich substancji na kondycję skóry znajdują się obecnie w kręgu zainteresowania nie tylko świata naukowego, ale również przedstawicieli branży kosmetycznej. Rzetelne określenie bezpieczeństwa oraz skuteczności stosowania substancji naturalnych w kosmetykach nie jest proste ze względu na obowiązujący od 2013 roku na terenie UE całkowity zakaz testowania kosmetyków i ich składników na zwierzętach. Naukowcy badający kosmetyczne właściwości roślin muszą więc sięgać po mniej konwencjonalne modele badawcze, takie jak embriony rybek Danio reiro czy też modele 3D ludzkiego naskórka.

Podczas konferencji poruszone zostaną takie tematy jak: techniki otrzymywania substancji czynnych z surowców naturalnych, metody oceny skuteczności i bezpieczeństwa naturalnych składników a także kwestie prawne, regulujące m. in. kwestie deklaracji marketingowych, jakie można znaleźć na opakowaniach kosmetyków naturalnych. Konferencja będzie również okazją do uczestnictwa w warsztatach dotyczących m. in. pracy z modelami 3D ludzkich tkanek (organizowane przez firmę MatTek) oraz podstaw recepturowania kosmetyków naturalnych (organizowane przez pracowników Katedry Kosmetologii WSIiZ).

Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się naukowcy m. in. z Austrii, Grecji, Słowacji, Australii, Turcji oraz wiodących ośrodków naukowych w Polsce. Swój udział zgłosiło również wielu przedstawicieli firm kosmetycznych specjalizujących się w kosmetykach naturalnych. W trakcie konferencji w ciągu dwóch dni zostanie przedstawionych prawie 20 referatów, podzielonych na 30-minutowe wystąpienia. Więcej szczegółów na Facebooku.

Konferencja jest dofinansowana ze środków programu „Doskonała Nauka” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbędzie się w dniach 22–24 września w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Patronem medialnym wydarzenia jest „Forum Akademickie”.

MK

Lista prelegentów i szczegółowy program

Dyskusja (0 komentarzy)