Aktualności
Konferencje
05 Czerwca
Źródło: IDEAS NCBR
Opublikowano: 2023-06-05

Eksperci z IDEAS NCBR na największej na świecie konferencji o AI

Kilkuset badaczy sztucznej inteligencji z całego świata wzięło udział w konferencji Autonomous Agents and Multiagent Systems w Londynie. Swoje prace zaprezentowały także polskie zespoły związane z IDEAS NCBR. 

Autonomous Agents and Multiagent Systems w Londynie (AAMAS) to jedna z największych i  najbardziej prestiżowych konferencji naukowych dotyczących zagadnień sztucznej inteligencji związana z rozwojem autonomicznych agentów i systemów wieloagentowych. W międzynarodowym rankingu CORE otrzymała najwyższą ocenę A*, którą obecnie posiada 1 na 13 międzynarodowych konferencji naukowo-technologicznych. Do tegorocznej, 22 edycji wydarzenia, zgłoszono 1015 prac z całego świata, z czego niespełna co czwarta została zaakceptowana.

Swoje prace w Londynie zaprezentowali także naukowcy związani z IDEAS NCBR, ośrodkiem badawczo-rozwojowym działającym  w  obszarze  sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej. Jedną z nich artykuł „Two-phase Security Games” („Dwufazowe gry bezpieczeństwa”), którego autorzy – Andrzej Nagórko (IDEAS NCBR i Uniwersytet Warszawski), Paweł Ciosmak (IDEAS NCBR), Tomasz Michalak (IDEAS NCBR i UW) – przeanalizowali odporność infrastruktury krytycznej państw na potencjalne działania grup przestępczych czy terrorystycznych. Zaangażowali AI do przeprowadzenia symulacji różnego rodzaju ataków. Szczególnie zainteresowały ich działania dwufazowe, gdy np. grupa przemytników wypuszcza najpierw pojedynczego kuriera, by dał się złapać, dzięki czemu poznaje procedury bezpieczeństwa i następnie wykorzystuje odkryte w nich luki.

Narzędzia analizujące skuteczność systemów bezpieczeństwa stosowane są w USA już od 20 lat. Zarządzanie infrastrukturą krytyczną budowane jest na algorytmach, które szukają optymalnego rozwiązania. Ta dziedzina wiedzy jest formalnie częścią AI, bo używamy teorii gier, by modelować konflikt atakujący-obrońca – wyjaśnia dr Tomasz Michalak, lider grupy roboczej w IDEAS NCBR. – Sztuczna inteligencja stosowana jest też przy cyberatakach. Hakerzy wykorzystują ją do wynajdywania luk w zabezpieczeniach, ale można jej użyć także po drugiej stronie, do optymalizacji ochrony cybernetycznej. Narzędzie, które opisaliśmy, znajduje rozwiązanie optymalne przy założeniu, że przeciwnik bardzo dużo wie i też atakuje optymalnie. Jeśli nie atakuje optymalnie, to nasza optymalna obrona jest najczęściej jeszcze skuteczniejsza – dodaje współtwórca artykułu.

Kolejna przedstawiona praca – „Adversarial Link Prediction in Spatial Networks” („Przeciwstawne przewidywanie połączeń w sieciach przestrzennych”) – poświęcona jest zjawisku homofilii, czyli tendencji do tworzenia więzi międzyludzkich z osobami o podobnych cechach. Michał Godziszewski (IDEAS NCBR i UW), Yevgeniy Vorobeychik (Washington University in Saint Louis) i Tomasz Michalak (IDEAS NCBR i UW)  przy użyciu zaawansowanych narzędzi szacowali, które z cech osobowych mają największe znaczenie dla budowy sieci społecznych i jak dużo podobieństw musi wystąpić między dwiema dowolnymi osobami w danej społeczności, by z dużym prawdopodobieństwem nawiązały ze sobą relację.

Ostatnia z zaprezentowanych publikacji pt. „Online matching with delays and stochastic arrival times” („Skojarzenia online z opóźnieniami i stochastycznymi czasami przybycia”) dotyka problemu, który można interpretować jako wyzwanie moderatora społeczności online. Autorzy analizują, w jaki sposób powinno się zoptymalizować algorytm wspierający kojarzenie ze sobą użytkowników, aby połączenia były jak najbardziej satysfakcjonujące.

W jaki sposób platformy szachowe decydują, kto z kim powinien rozegrać partię? Na satysfakcję z gry wpływają dwa główne czynniki: różnica poziomów doświadczenia: im mniejsza, tym ciekawsza rozgrywka oraz czas oczekiwania na rozpoczęcie partii: im krótszy, tym lepiej. Każdy z tych parametrów trzeba jednak minimalizować kosztem drugiego. Przykładowo znalezienie przeciwnika o zbliżonym poziomie doświadczenia zazwyczaj wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania. Jak w takiej sytuacji znaleźć kompromis  przy minimalizowaniu obu tych wartości? – tak opisują rozważany dylemat Mathieu Mari, Michał Pawłowski, Runtian Ren i Piotr Sankowski (wszyscy z UW i IDEAS NCBR).

IDEAS NCBR to powstały w 2021 roku ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. Został powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i należy do Grupy NCBR. Jej celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki.

MK

Czwarty grant ERC dla prof. Piotra Sankowskiego!

Dyskusja (0 komentarzy)