Aktualności
Konferencje
09 Grudnia
Źródło: www.chemistry.sciences.ncsu.edu
Opublikowano: 2021-12-09

Naukowe samo-oszukiwanie: czy ktokolwiek jest odporny?

„Scientific self-deception: are any of us immune?” – to tytuł seminarium z udziałem prof. Stefana Franzena z North Carolina State University, które odbędzie się w formule hybrydowej 13 grudnia w lubelskim Centrum ECOTECH-COMPLEX.

Prof. Stefan Franzen, pracujący w Department of Chemistry, North Carolina State University, Raleigh (USA) jest wybitnym chemikiem i autorem głośnej książki pt. „University Responsibility for the Adjudication of Research Misconduct. The Science Bubble”. Podczas seminarium pokaże, jakie zdarzenia i fakty były podstawą do najdłużej prowadzonego śledztwa w historii Narodowej Fundacji Nauki (NSF) dotyczącego nadużyć badawczych. Ekspert przedstawi swoje wnioski na temat nadużyć powstałych przede wszystkim w wyniku niewłaściwego prowadzenia badań. Omówi je z perspektywy etyki badawczej – z uwzględnieniem kontekstu filozoficznego, historycznego i socjologicznego.

Przypadki fałszowania i fabrykowania wyników badań naukowych nie należą jedynie do przeszłości, a problemy z nimi związane są niestety nadal aktualne – choć większość takich przypadków jest nieujawniana.

Wszyscy badacze są narażeni na ryzyko popełnienia błędów badawczych i, co oczywiste, często jest im bardzo trudno przyznać się do nich, nawet przed samym sobą. Większość błędów naukowych to „błędy niewinne”, czyli niepopełnione z zamiarem oszustwa, dlatego powinny istnieć procedury ułatwiające wycofanie błędnych rezultatów z publikacji lub ich korektę. Przede wszystkim jednak powinna panować pośród badawczy chęć i gotowość do otwartej dyskusji na temat ewentualnych pomyłek czy błędów. Dziś jednak każda sugestia, że „coś jest nie tak”, od razu prowadzi do pytania, czy wyniki te nie zostały sfałszowane. Gdyby jednak niezamierzone fałszowanie wyników było wsparte silną presją do ich wycofania z naukowego obiegu, stanowiłoby to silny argument także dla czynności prawnych w zakresie nadużyć badawczych – przekonuje Franzen.

Seminarium z jego udziałem odbędzie się w formule hybrydowej 13 grudnia o godz. 14:00 w Centrum ECOTECH-COMPLEX (Lublin, ul. Głęboka 39). Zapisy dla wszystkich chętnych uczestników transmisji online prowadzone są na stronie www.ecotech.umcs.pl w zakładce „Aktualności”. Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)