Aktualności
Konferencje
21 Sierpnia
Opublikowano: 2024-08-21

Noblista gościem poznańskiej konferencji poświęconej chemii supramolekularnej

Wybitnych naukowców z dziedziny chemii supramolekularnej oraz materiałów porowatych zgromadzi 17th International Seminar on Inclusion Compounds and Porous Materials. Wydarzenie z udziałem laureata Nagrody Nobla odbędzie się w dniach 2–6 września na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ta bardzo ważna dla światowej nauki konferencja została zainicjowana w 1987 roku przez prof. Janusza Lipkowskiego, twórcę polskiej szkoły chemii supramolekularnej, ostatnio związanego z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wydarzenie było początkowo adresowane głównie do młodych naukowców z państw bloku wschodniego, którzy z przyczyn materialnych oraz politycznych mieli ograniczone możliwości uczestniczenia w międzynarodowych konferencjach i kongresach. Dzięki staraniom lokalnego komitetu organizacyjnego i osobistym dobrym kontaktom prof. Lipkowskiego z naukowcami z krajów zachodnich, udział wzięli też uczeni między innymi z USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Japonii.

Pełne naukowej pasji spotkania prowadzone w przyjaznym środowisku były dla wielu młodych adeptów sztuki chemicznej pierwszym zetknięciem z naukowcami z wiodących ośrodków zagranicznych. Pozwoliło to na owocne dyskusje oraz wymianę wiedzy i doświadczenia z zagranicznymi kolegami. Ponadto prezentacja wyników badań przed międzynarodowym gremium była okazją do nawiązania współpracy badawczej czy zdobycia możliwości odbycia stażu podoktorskiego w czołowym ośrodku naukowym. Wpłynęło to nie tylko na rozwój warsztatu badawczego wielu młodych naukowców, lecz również okazało się dużą szansą dla ich ośrodków w Polsce, w których uczestnicy konferencji dzielili się zdobytą wiedzą i poznanymi najlepszymi praktykami.

Z czasem seria ISIC stała się znaczącą, cykliczną konferencją obejmującą szeroki zakres tematów z zakresu chemii supramolekularnej. W tym roku, w dniach 2–6 września, odbędzie się 17 edycja tego wydarzenia. Oprócz zagadnień związanych z chemią związków inkluzyjnych, nanomateriałami i zaawansowanymi materiałami inteligentnymi, tematyka obejmie również materiały porowate typu MOF, COF i ZIF i ich potencjalne zastosowania.

Konferencję zainauguruje wykład prof. Jean-Marie Lehna z Uniwersytetu w Strasburgu, laureata Nagrody Nobla z 1987 roku. Wśród prelegentów znajduje się także prof. Omar Yaghi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który co roku wymieniany jest jako kandydat do tego prestiżowego wyróżnienia. Wykłady plenarne wygłoszą także m.in.: prof. Niveen M. Khashab z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha (KAUST), prof. Tomislav Friščić z Uniwersytetu w Birmingham oraz prof. Jerry L. Atwood, obecnie profesor emerytowany Uniwersytetu Missouri-Columbia.

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Krystalograficzne. Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej: https://17isic.com/.

AST

Dyskusja (0 komentarzy)