Jak usprawnić pracę psychologów klinicznych dzięki użyciu chatbotów czy smartfonów? Jak wykorzystywać eye-tracking w badaniach klinicznych? W jaki sposób zaprojektować i wdrożyć skuteczną interwencję psychologiczną? Jakie terapie stosować w leczeniu depresji czy PTSD? Odpowiedzi na te i inne pytania padną podczas międzynarodowej konferencji „Clinical psychology now!”, która odbędzie się w dniach 11–12 listopada na Uniwersytecie SWPS.
W ostatnich latach psychologia kliniczna dynamicznie się zmienia. Rozwijane są nowe metody badawcze. Powstają kolejne rodzaje interwencji psychologicznych oraz terapii. Jednocześnie stale rośnie zapotrzebowanie na usługi w zakresie zdrowia psychicznego, co wynika z coraz większej presji ekonomicznej, ekologicznej i społecznej, której doświadczają ludzie na całym świecie. Wymierny wpływ na tę sytuację ma również pandemia COVID–19 oraz jej konsekwencje, takie jak izolacja społeczna, wzrost bezrobocia czy utrudniony dostęp do usług zdrowotnych. Ponadto wojna w Ukrainie negatywnie oddziałuje na samopoczucie wielu osób, podważając ich poczucie bezpieczeństwa i wywołując strach, lęk, a nawet traumę. Konferencja EACLIPT 2022 jest odpowiedzią na otaczającą nas rzeczywistość. Wydarzenie zgromadzi badaczy i praktyków z całej Europy, którzy będą dzielili się swoją wiedzą, wynikami badań i doświadczeniami.
Chcemy rozmawiać nie tylko o wyzwaniach, ale także o rozwiązaniach, nad którymi pracujemy. Ich implementacja i upowszechnienie leży jednak nie tylko w zakresie odpowiedzialności specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Jest to wspólna odpowiedzialność naukowców, psychoterapeutów, lekarzy, polityków, samorządowców, agend rządowych i organizacji pozarządowych – przekonuje prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.
Nowe technologie na rynku zdrowia są coraz częściej używane, np. przy rezerwacji wizyty online, wypisywaniu e-recept czy dostępie do internetowego konta pacjenta. Do psychoterapii wprowadza się też całkowicie nowe protokoły terapeutyczne, stworzone specjalnie dla aplikacji, w których stosowane są na przykład interwencje behawioralne. Polegają one na tym, że pacjenci mogą zaprojektować eksperyment, dzięki któremu zmierzą się z wydarzeniami, które są dla nich dużym wyzwaniem i powodują lęk. Mogą namacalnie zweryfikować, co się stanie, kiedy wydarzy się stresująca sytuacja, i sprawdzić, czy ich przewidywania się spełnią, czy nie. Dzięki używaniu aplikacji mogą podsumować to, co się wydarzyło i wyciągnąć istotne dla nich wnioski.
Coraz częściej wykorzystujemy w interwencjach sensory, które pacjenci noszą na ciele, np. zegarek umożliwiający pomiar jakości snu i tętna. Te fizjologiczne pomiary mogą podpowiadać pacjentom, które sytuacje są dla nich stresujące. W zaburzeniach lękowych czy w zaburzeniach nastroju czasem pojawiają się trudności w zidentyfikowaniu, czy nasze pobudzenie na poziomie fizjologicznym jest związane z bardzo stresującą sytuacją, czy wynika ono z tego, że przypomnieliśmy sobie o jakiejś trudnej sytuacji czy są to czynniki związane z naszym otoczeniem – na przykład w pomieszczeniu zrobiło się nagle gorąco. Dzięki takim pomiarom pacjentkom i pacjentom może być prościej. Oczywiście łączy się to z psychoedukacją i odpowiednimi ćwiczeniami w aplikacji. Sensory możemy też wykorzystywać do technik relaksacyjnych czy treningu uważności – tłumaczy dr Ewelina Smoktunowicz, psycholożka i koordynatorka specjalności e-zdrowie: interwencje internetowe na Uniwersytecie SWPS.
Często w interwencjach internetowych wykorzystywana jest również wirtualna rzeczywistość. Badania pokazują, że można w niej ćwiczyć, np. self compassion, czyli samowspółczucie, w grupach, w których do tej pory było to trudne, np. wśród osób z depresją. Jednym z najbardziej popularnych oddziaływań terapeutycznych w wirtualnej rzeczywistości jest terapia ekspozycji, czyli odpowiednio przygotowana i zaplanowana konfrontacja z bodźcami, które budzą w nas lęk. Wirtualna rzeczywistość z jednej strony zapewnia bezpieczniejsze warunki niż ekspozycja w warunkach naturalnych, a z drugiej strony umożliwia ekspozycję w sytuacjach, w których jest ona kosztowna lub trudna do przeprowadzenia, np. u osób, które boją się latać samolotami czy u pacjentów ze stresem pourazowym.
Wykorzystanie nowych technologii w psychologii będzie jednym z tematów poruszanych podczas konferencji EACLIPT 2022 „Clinical psychology now!”, która odbędzie się na Uniwersytecie SWPS w dniach 11–12 listopada. W programie przewidziano ponad dwadzieścia spotkań w różnorodnej formule, które będą dotykać najbardziej aktualnych problemów związanych z opieką psychologiczną, w tym także Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11, szkoleń i superwizji w zakresie CBT czy wpływu pandemii COVID-19 na psychikę pacjentów.
Zapisy na konferencję są jeszcze otwarte. Istnieje możliwość uczestnictwa w formie stacjonarnej oraz w formule online. Aktualny program wydarzenia oraz szczegóły dotyczące rejestracji znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.
Międzynarodowa konferencja EACLIPT 2022 „Clinical psychology now!” jest organizowana przez Uniwersytet SWPS, European Association of Clinical Psychology and Psychological Treatment (EACLIPT) oraz spółkę SWPS Innowacje.
MK