Bezpieczeństwu technologicznemu poświęcona będzie tegoroczna konferencja Ethics by Design. Wydarzenie odbędzie się 24 października w formule online.
Konferencja Ethics by Design: Shaping Secure Innovations stanowi platformę do dzielenia się najlepszymi praktykami i strategiami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa w rozwoju innowacji i technologii społecznie odpowiedzialnych. W obecnych realiach społecznych, kulturowych i politycznych, gdzie technologia stanowi integralną część naszego życia, ważne jest, aby zrozumieć i stosować etyczne zasady we wszystkich dziedzinach innowacji.
Podejście „Ethics by Design” zakłada wbudowanie wartości etycznych i zasad odpowiedzialności społecznej już na wczesnym etapie projektowania technologii. Wdrożenie etycznych wartości w rozwój innowacji gwarantuje, że technologie nie tylko przynoszą korzyści, ale również minimalizują ryzyko negatywnych skutków dla jednostek, społeczeństw i środowiska. W kontekście bezpieczeństwa technologicznego konieczne staje się opracowywanie strategii i rozwiązań, które m. in. chronią naszą prywatność, zapewniają integralność danych oraz minimalizują ryzyko cyberataków.
W tegorocznej edycji konferencji szczególny nacisk położono na wartości odnoszące się bezpośrednio do bezpieczeństwa, społecznej odpowiedzialności nauki oraz podejścia RRI.
Wdrażając RRI, dążymy do tego, aby postęp technologiczny i badania naukowe respektowały prawa człowieka, odzwierciedlały wartości społeczne, kulturowe i sprzyjały zrównoważonemu rozwojowi. Współczesne trendy rewolucjonizują sposoby funkcjonowania jednostki w społeczeństwie i świecie. W miarę jak korzystamy ze złożonego systemu technologii ważne jest abyśmy nie zapominali o ich etycznych implikacjach oraz o sposobach minimalizowania ewentualnych negatywnych skutków. W kontekście obecnych realiów, takich jak sytuacja na Ukrainie, nasze dyskusje o etyce i bezpieczeństwie technologicznym nabierają szczególnego znaczenia. Globalne wyzwania wymagają holistycznego podejścia, które uwzględnia zarówno postęp technologiczny, jak i jego konsekwencje – piszą w zaproszeniu organizatorzy.
Motywem przewodnim konferencji będzie pytanie: jak etycznie kształtować przyszłość bezpiecznych i zrównoważonych innowacji technologicznych. Wśród proponowanych obszarów tematycznych są:
Konferencja odbędzie się 24 października w formule online i w całości w języku angielskim. Udział w niej jest bezpłatny! Można w niej uczestniczyć przesyłając swój abstrakt (do 11 października) lub rejestrując się jako słuchacz. Więcej na stronie internetowej wydarzenia.
Organizatorem jest Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii przy współudziale Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, Interdyscyplinarnego Centrum Etyki (INCET) Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego i Międzynarodowego (INIS). Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.
Łukasiewicz – ITECH jest interdyscyplinarną jednostką badawczą specjalizującą się w obszarze STI (Science, Technology, Innovation). Wspiera proces tworzenia technologii poprzez maksymalizowanie ich potencjału przy jednoczesnej minimalizacji ryzyk z nimi związanych – technology assessment. Tak rozumiany cel realizuje poprzez prowadzenie badań, tworzenie materiałów analitycznych i rekomendacji istotnych na przecięciu sfer: polityki gospodarczej, biznesu, nauki i społeczeństwa. Kluczowe programy badawcze to: transformacja energetyczna, zarządzanie ryzykiem w obszarze technologii medycznych i suwerenność technologiczna. Łukasiewicz – ITECH należy do Sieci Badawczej Łukasiewicz, jednej z największych sieci badawczych w Europie. Łączy ona 22 instytuty badawcze, w których ponad 4500 naukowców pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi przeznaczonymi dla biznesu.
AST