Aktualności
Konferencje
27 Października
Opublikowano: 2021-10-27

O dostępności dydaktycznej

O tym, jak uczelnia może zadbać o dostępność w zakresie materiałów dydaktycznych, będzie mowa podczas kolejnego webinaru w ramach cyklu „Uniwersytet Przyszłości”. Spotkanie odbędzie się w czwartek 28 października.

Organizatorem cyklu jest PCG Academia. Podczas webinariów o nowoczesnych rozwiązaniach IT opowiadają ich użytkownicy – przedstawiciele wiodących uczelni z Polski i z zagranicy. Po sukcesie pierwszej edycji, w której wzięło udział blisko tysiąc osób, pod koniec września ruszyła druga odsłona „Uniwersytetu Przyszłości”. Tematem kolejnego webinaru – w czwartek 28 października o godz. 13:00 – będzie wdrożenie polityki dostępności w oparciu o rozwiązanie Blackboard Ally.

Uczelnie w Polsce coraz bardziej dostrzegają potrzebę zadbania o dostępność i otwarcie na studentów ze szczególnymi potrzebami. Program POWER 3.5 umożliwił pozyskanie środków na działania nakierowane na poprawę dostępności w wielu wymiarach – infrastrukturalnym, technologicznym oraz dydaktycznym. Jednym z narzędzi wspierających dostępność, które można sfinansować w ramach programu, jest Blackboard Ally, kompatybilny m.in. z platformą e-learningową Moodle.

Podczas webinaru przedstawiciele Uniwersytetu Northumbria (Newcastle) oraz Uniwersytetu Nottingham Trent (Nottingham) pokażą, jak uczelnia może zadbać o dostępność w zakresie materiałów dydaktycznych z wykorzystaniem narzędzia Ally. Opowiedzą, w jaki sposób Ally pomaga wykładowcom tworzyć bardziej dostępne treści i czy wpłynął na zwiększenie świadomości wśród dydaktyków w zakresie możliwości skorzystania z materiałów przez osoby ze szczególnymi potrzebami. Będą też mówić o tym, które formaty alternatywne, takie jak html, epub, audio czy elektroniczny brajl cieszą się największą popularnością wśród studentów i w jaki sposób Ally wspiera ich w nauce. Na koniec wskażą, jak budować i wdrażać długofalową politykę dostępności na uczelni.

Podczas webinaru zaplanowano krótką demonstrację narzędzia Ally, w trakcie której zaprezentowane zostaną funkcjonalności, jakie oferuje ono wykładowcom, studentom i kadrze administracyjnej uczelni.

Udział w webinarach z cyklu „Uniwersytet Przyszłości” jest bezpłatny. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej PCG Academia. Harmonogram kolejnych spotkań:

Partnerami cyklu są instytucje szkolnictwa wyższego z kraju i ze świata, będące odbiorcami usług dostarczanych przez PCG Academia, m.in.: Northumbria University (Newcastle), Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet SWPS, Instytut Badawczy Leśnictwa.

MK

PCG blog 976x596 3u roz – 1@2x

Dyskusja (0 komentarzy)