Aktualności
Konferencje
28 Marca
Opublikowano: 2021-03-28

O obliczach miłości z perspektywy naukowej

„Oblicza miłości. Przeszłość – Teraźniejszość – Perspektywy” – to tytuł VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbędzie się 14 maja w Lublinie. Udział w wydarzeniu będzie możliwy zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa„Oblicza miłości. Przeszłość – Teraźniejszość – Perspektywy” to inicjatywa realizowana przez Fundację na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL. Celem wydarzenia jest naukowa refleksja nad pojęciem miłości oraz jej obrazem w kulturze na przestrzeni wieków.

„Miłość i jej rozmaite przejawy obecne są w kulturze i życiu społecznym od zawsze. Wydaje się, że Erich Fromm słusznie widział w niej fundament ludzkiego życia. Niejednokrotnie była inspiracją dla twórców. Poeci, prozaicy, muzycy, rzeźbiarze, filozofowie, ale także naukowcy wielu dziedzin do dziś starają się uchwycić jej istotę. Jest bez wątpienia jednym z najsilniejszych bodźców, przez które człowiek działa w świecie. To właśnie miłości zawdzięczamy powstanie wielu wspaniałych dzieł. Nie można także zapominać o jej destrukcyjnej roli w dziejach ludzkości – upadali przez nią wielcy władcy, wybuchały wojny” – piszą w zaproszeniu organizatorzy.

Podczas konferencji uczestnicy podejmą próbę zdefiniowania miłości, określenia jej podstawowych cech i przejawów, zastanowią się, czym tak naprawdę jest miłość, czy ma ona charakter aktów emocjonalnych, poznawczych, czy jest odruchem przyswajanym w procesie socjalizacji, a może jest jedynie przyrodniczym skutkiem pracy neuronów w naszych mózgach? Wśród poruszany kwestii będą m.in. oblicza miłości w kulturze, medycyna o miłości, miłość a seks, miłość a religia, miłość a prawo, miłość do ojczyzny, miłość a relacje społeczne, miłość w życiu codziennym, miłość w sytuacjach egzystencjalnie ekstremalnych, cybermiłość, miłość i transhumanizm, miłość „w przyszłości”.

Konferencja adresowana jest do pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów reprezentujących nauki: humanistyczne, społeczne, medyczne (m.in. neuronauki, psychiatria, seksuologia). Gośćmi honorowymi będą: dr hab. Joanna Dybiec-Gajer z Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie („Miłość na cenzurowanym – oblicza miłości w literaturze dziecięcej i jej tłumaczeniach oraz adaptacjach multimodalnych”) oraz dr Katarzyna Badowska z Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego („Dzień i noc, męskość i kobiecość, czyli coincidentia oppositorum i wtajemniczenie w świat poprzez miłość w poezji Antoniego Szandlerowskiego”).

Rejestracja trwa do 22 kwietnia 2021 r. Szczegółowe informacje na stronie internetowej wydarzenia.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)