Aktualności
Konferencje
05 Sierpnia
Opublikowano: 2024-08-05

O polityce przyszłości na Kongresie Politologii

Trzy dni obrad, ponad sześciuset uczestników, 143 panele tematyczne – tak w liczbach wygląda tegoroczny Kongres Politologii, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W wydarzeniu weźmie udział prof. Pablo Oñate, prezydent International Political Science Association.

To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskich politologów. Odbywa się cyklicznie już od piętnastu lat. Poprzednie edycje miały miejsce w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. Gospodarzem szóstego Kongresu Politologii, którego tematem jest „Polityka przyszłości”, będzie Uniwersytet Łódzki.

Jak zaznaczają organizatorzy, wprawdzie nasze codzienne myślenie o polityce kształtują bieżące wydarzenia, w tym różnego rodzaju konflikty i kryzysy, jednak nie można zapominać o toczących się jednocześnie procesach, które mogą mieć doniosłe skutki dla polityki w perspektywie średnio- i długoterminowej, dłuższej niż najbliższe wybory czy kolejna wojna. Wymieniają w tym kontekście m.in. coraz doskonalsze algorytmy sztucznej inteligencji; rozwój biotechnologii, która pozwala manipulować genami, tworzyć bioniczne narządy, a tym samym – przekształcać człowieka na poziomie fizjologii i psychiki; wreszcie zmiany w środowisku życia człowieka: transformacji biosfery towarzyszy przenoszenie dużej części naszej aktywności do świata wirtualnego.

Jak zatem będzie wyglądać polityka przyszłości? Czy będzie się opierać na tych samych instytucjach, procesach, mechanizmach sprawowania władzy? Czy będą one adekwatne do przyszłej wspólnoty politycznej, społeczeństwa hybrydowego złożonego, być może, z istot ludzkich i nie-ludzkich? Czy owym nie-ludzkim bytom nadamy podmiotowość, czy potraktujemy je instrumentalnie? Jaką rolę w sprawowaniu władzy odegrają rozwijające się obecnie technologie informatyczne, w szczególności sztuczna inteligencja? Czy postępy w bio- i nanotechnologii doprowadzą do zmiany naszych wartości i celów, a w konsekwencji ideologii i koncepcji ładu politycznego? Wreszcie, jaki kształt przybiorą stosunki międzynarodowe? – czytamy w zapowiedzi Kongresu Politologii.

Wydarzenie, jak podkreślają organizatorzy, ma być forum do dyskusji nad politycznymi aspektami przyszłości, a także trendami i scenariuszami, których zidentyfikowanie ułatwi projektowanie strategii, kształtowanie prawa i przedefiniowanie roli instytucji politycznych, by odpowiadały ona na czekające je wyzwania.

Zaplanowano sześć sesji plenarnych: Demos; Władza i przywództwo polityczne; System polityczny: instytucje i procedury; Filozofia polityki i idee polityczne; Zachowania polityczne; Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo. W trakcie kongresu przewidziano 143 panele tematyczne, m.in.:

  • Prawa człowieka w zmieniającym się świecie;
  • Media/popkultura i geopolityka;
  • Wielokulturowość jako wyzwanie w polityce przyszłości;
  • Nowe przestrzenie i narzędzia komunikowania politycznego;
  • Oblicza cyfrowej technokracji;
  • Perspektywy badań polskiej polityki zagranicznej;
  • Populizm: choroba czy lekarstwo demokracji?;
  • Zmiana rola dyplomacji wobec rosnących niepewności geopolitycznych;
  • Kryzys narracji w nowoczesnej polityce Zachodu;
  • Kobiety w cieniu wojny.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 18–20 września. Udział w nim weźmie ponad sześciuset badaczy polityki, w tym politolodzy, filozofowie polityki, specjaliści od stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa, komunikacji społecznej, polityk publicznych i administracji, a także przedstawiciele innych nauk społecznych. Gościem specjalnym będzie prof. Pablo Oñate, prezydent International Political Science Association.

Organizatorami są: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych, Komitet Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Szczegółowe informacje, w tym program, znajdują się na stronie internetowej kongresu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)