Aktualności
Konferencje
12 Czerwca
Opublikowano: 2023-06-12

O przyczynach i skutkach nieufności

Jakie są przyczyny i skutki nieufności wobec osób, grup społecznych i instytucji państwowych? W jaki sposób dezinformacja wpływa na funkcjonowanie demokracji? Dlaczego nieuzasadnione pokładanie zaufania w „swoich” może być równie groźne, jak bezpodstawna nieufność wobec „obcych”? Dyskusja o przyczynach i skutkach rosnącej nieufności odbędzie się w piątek na Uniwersytecie SWPS.

Ogólna nieufność oraz podejrzliwość wobec konkretnych osób, grup i instytucji jest coraz powszechniejsza. W ostatnich latach niepokojąco spada też zaufanie do instytucji demokratycznych – parlamentu, partii politycznych i urzędów państwowych. Przyczyny mogą tkwić w przemianach technologicznych, kulturowych, politycznych i społecznych, które stwarzają szanse na rozwój, ale jednocześnie pogłębiają poczucie niepewności i zagrożenia w szybko zmieniającym się świecie.

Poznanie procesów prowadzących do nieufności i jej negatywnych skutków dla życia jednostek i społeczeństwa jest potrzebne, by zrozumieć, że zgeneralizowana nieufność, ale także ślepe zaufanie do „swoich”, nie broni przed zagrożeniami współczesności, lecz przeciwnie – prowadzi do poważnych kłopotów i nieszczęść – tłumaczy prof. Krystyna Skarżyńska, psycholożka z Uniwersytetu SWPS.

Pod jej i prof. Andrzeja Eliasza redakcją ukazała się niedawno książka „Nieufność: źródła i konsekwencje”, wydana przez Instytut Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha. Wokół wniosków z tej publikacji toczyć się będzie dyskusja podczas konferencji organizowanej na Uniwersytecie SWPS.

Pierwsza sesja referatowa będzie dotyczyć reakcji na zmiany cywilizacyjne oraz możliwości przeciwdziałania ich negatywnym konsekwencjom. Podczas drugiej sesji omówione zostaną działania, które zwiększają nieufność w obszarach polityki, prawa oraz interpretacji historii kraju i własnej grupy.

Wskażemy źródła nieuzasadnionego pokładania zaufania w „swoich”, a także pokażemy, że może być ono równie groźne jak bezpodstawna nieufność wobec „obcych”. Wobec powszechnego braku zaufania do państwa coraz większe znaczenie mają działania oddolne, dlatego końcowa dyskusja panelowa poświęcona będzie zaangażowaniu obywatelskiemu. Uczestnicy i uczestniczki konferencji dowiedzą się, w jaki sposób łączy się ono z zaufaniem i nieufnością – zapowiadają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się 16 czerwca w godzinach 11:00 – 16:00 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. W konferencji można uczestniczyć stacjonarnie oraz online. Udział w dyskusji będzie możliwy jedynie dla osób uczestniczących w konferencji stacjonarnie. Rejestracja na stronie internetowej SWPS.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)