Aktualności
Konferencje
14 Listopada
Opublikowano: 2023-11-14

O relacjach między pamięcią a zdrowiem/ciałem

Pandemics, famines and industrial disasters of the 20th and 21st centuries – to tytuł konferencji organizowanej w ramach międzynarodowego projektu naukowego Genealogie Pamięci”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22–24 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

„Genealogie Pamięci” to projekt akademicki realizowany od 2011 roku przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z Wydziałem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego celem jest inicjowanie międzynarodowej i międzypokoleniowej dyskusji na temat europejskiej pamięci i historii XX wieku. Trzynasta już edycja konferencji organizowana jest w partnerstwie z Instytutem Historii im. T. Manteuffla PAN, Wydziałem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także z Uniwersytetem w Exeter (Welcome Centre for Cultures and Environments of Health), Herder Institute for Historical Research on East Central Europe oraz organizacjami naukowymi, takimi jak European Society for Environmental History (ESEH) i Society for the Social History of Medicine (SSHM).

Tegoroczne wydarzenie poświęcono relacjom między pamięcią a zdrowiem/ciałem. Podjęta zostanie problematyka biopolityki oraz pamięci o wielkoskalowych zjawiskach, takich jak pandemie, głód czy katastrofy przemysłowe. W wydarzeniu weźmie udział ponad 40 badaczy i badaczek reprezentujących wiodące ośrodki naukowe Europy i świata, zaś wykłady wprowadzające wygłoszą prof. Dora Vargha z Uniwersytetu w Exeter i Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie oraz prof. Marguérite Corporaal z Uniwersytetu Radboud w Nijmegen. Szczegółowy program i więcej informacji na stronie internetowej ENRS.

Konferencja będzie również transmitowana na YouTubie oraz Facebooku Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Wymagana jest rejestracja, której można dokonać poprzez formularz online.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)