Aktualności
Konferencje
23 Września
Źródło: Wikipedia
Opublikowano: 2021-09-23

O relacjach na pograniczu

Relacje na pograniczu – „zasiedziali” i „nowi” mieszkańcy – to temat międzynarodowej konferencji naukowej, jaka rozpoczyna się dzisiaj, 23 września, na Uniwersytecie w Białymstoku.

Dwudniowe spotkanie organizuje Instytut Socjologii UwB we współpracy z Litewskim Instytutem Badań Kultury z Wilna oraz Fundacją Pogranicze. W konferencji weźmie udział ponad 50 badaczy z całego świata, m.in. Chin, Gruzji, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Norwegii, Portugalii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Włoch oraz kilku ośrodków naukowych z Polski.

Jest to druga z cyklu międzynarodowych konferencji na temat pogranicza organizowanych przez Instytut Socjologii, stanowiąca unikatową platformę wymiany refleksji i doświadczeń na tematy związane z pograniczem. Poprzednia edycja dotyczyła potrzeb tożsamościowych mieszkańców pogranicza. W tym roku zagadnieniem, wokół którego tyczyć się będą debaty, są relacje na pograniczu – zapowiada dr hab. Małgorzata Bieńkowska prof. UwB, dyrektor Instytutu Socjologii.

Pierwszy dzień poświęcony jest na naukowe wystąpienia, a obrady będą toczyły się online. W piątek, 24 września, wydarzenie przeniesie się do Dworu Miłosza w Krasnogrudzie – Międzynarodowego Centrum Dialogu.

Tego dnia będziemy rozmawiać o pograniczu, wielokulturowości i migracjach. Część uczestników pojawi się osobiście, część weźmie udział w spotkaniu zdalnie. W planie jest m.in. spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim, który wygłosi Manifest Pogranicza, a także debaty z ekspertami, zarówno naukowcami, jak i praktykami, działaczami społecznymi. To spotkanie będzie transmitowane na Facebooku – informuje prof. Bieńkowska.

Ta część konferencji będzie też okazją do inauguracji powołanego przez zespół pracowników Instytutu Socjologii UwB projektu badawczo-popularyzatorskiego pod nazwą Laboratorium Terra Diversa. Jego celem jest badanie pograniczy, archiwizacja danych związanych z pograniczem, migracjami oraz popularyzacja wiedzy w tym zakresie.

Katarzyna Dziedzik, źródło: UwB

Program konferencji

Dyskusja (0 komentarzy)