Międzynarodową konferencję o roli bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu organizuje Fundacja Ronalda McDonalda. Już 1 czerwca swoimi doświadczeniami podzielą się wybitni eksperci, praktycy i naukowcy zajmujący się ideą potrzeb dziecka w czasie hospitalizacji. Wydarzenie odbędzie się w formule online.
Tytuł konferencji – „Aby rodzina mogła być razem – rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu” – nawiązuje do pojęcia Family-Centered Care, z podręczników i opracowań do pediatrii. Fundacja Ronalda McDonalda podsumuje wyniki prac nad poprawą warunków pobytu dzieci i ich rodziców podczas leczenia w szpitalach, pokaże najlepsze światowe modele Family-Centered Care oraz spojrzy na problem oczami dzieci–pacjentów i ich rodziców.
Bliskość rodziny pomaga dzieciom szybciej wracać do zdrowia i lepiej znosić leczenie, a rodzinie lepiej radzić sobie z poczuciem niepewności i wszystkimi wyzwaniami w procesie leczenia. Fundacja, mówiąc „Aby rodzina mogła być razem”, mówi głosem dziecka i jego najbliższych, w ich imieniu i dla nich tworzy rozwiązania dla publicznej medycyny pediatrycznej. Głos dziecka, jego potrzeby stawiamy w centrum uwagi – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, prezes Zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Konferencja adresowana jest do środowisk medycznych, samorządowych, jak i przedstawicieli sektora NGO, czyli wszystkich, czyj głos w dyskusji o potrzebie realizowania nowoczesnej, prorodzinnej opieki zdrowotnej w czasie leczenia dziecka w szpitalu ma moc zmieniania rzeczywistości. W trakcie wydarzenia organizowanego w formule online, wystąpią zagraniczni i polscy eksperci, zajmujący się opieką skoncentrowaną na całej rodzinie dziecka wymagającego długiej hospitalizacji.
Grono ekspertów zaszczyci Beverley H. Johnson, jedna z dwóch najbardziej doświadczonych osób w tym obszarze w Stanach Zjednoczonych, ekspertka z 30-letnią praktyką, prezes Zarządu Institute for Patient and Family-Centered Care, autorka licznych opracowań, programów, doradczyni szpitali i organizacji pacjenckich.
Kolejnym gościem będzie Agata Misera, lekarz medycyny, psychiatra dziecięcy, mieszkająca i praktykująca w Berlinie, poruszająca w swoich publikacjach tematy związane z rozwojem oraz zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, jest również tłumaczką artykułów i książek o tematyce medycznej.
Wśród prelegentów konferencji nie zabraknie uznanych autorytetów naukowych – prof. Michała Matysiaka, specjalisty w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, dr. Marka Migdała, dyrektora Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, dr. hab. Grzegorza Iniewicza, prof. UJ, psychologa klinicznego czy dr Małgorzaty Majewskiej, językoznawczyni.
Honorowy patronat nad konferencją objęła Agata Kornhauser-Duda. Współgospodarzem wydarzenia jest rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong. Patronami konferencji są: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii – prof. dr hab. n med. Teresa Jackowska.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: frm.org.pl/konferencja.
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, należącej do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. Domy Ronalda McDonalda, Pokoje Rodzinne – w Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka”
w Międzylesiu i w Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM – a także dwie mobilne kliniki, w których w ciągu 17 lat przebadano ponad 77 tys. dzieci – to najważniejsze programy Fundacji, działającej w Polsce od 2002 roku. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu.
MK