Aktualności
Konferencje
27 Sierpnia
Źródło: Adobe Stock
Opublikowano: 2024-08-27

O roli farmaceuty w terapii bólu

Rola farmaceuty w terapii bólu i nowe metody jego zwalczania – to temat przewodni VIII Kongresu Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, który odbędzie się w dniach 12–15 września w Szczecinie.

Terapia bólu jest kluczowa w pracy farmaceuty. Istnieje wiele rodzajów bólu, co wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Coraz więcej osób cierpi na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, otyłość i nowotwory, którym towarzyszy przewlekły ból. W Europie już blisko 150 mln ludzi doświadcza chronicznego bólu, a w samej Polsce problem ten dotyka ponad 8 mln osób. Narastający ból zwiększa ryzyko depresji, lęku i zaburzeń snu. Często wydaje się nam, że wiemy już wszystko na temat bólu. Ale czy na pewno poznaliśmy już wszystkie możliwości jego leczenia?

Zagadnieniu temu poświęcony będzie doroczny Kongres Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, który w połowie września odbędzie się w Szczecinie. Podczas wydarzenia zaproszeni goście odpowiedzą na nurtujące przyszłych farmaceutów pytania, postarają się zwiększyć ich świadomość na temat terapii bólu i zachęcą do ciągłego rozwoju w pracy zawodowej. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się m.in. z lekami przeciwbólowymi stosowanymi na zwierzętach, genetycznymi uwarunkowaniami bólu, projektowaniem maści przeciwbólowej, nieprawidłowym stosowaniem leków przeciwbólowych, dowiedzą się też, czy czy terapia bólu lekami narkotycznymi jest etyczna.

Podczas kongresu zaplanowano liczne wykłady i warsztaty prowadzone przez wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Odbędzie się również konkurs prac naukowych oraz sesja plakatów naukowych, podczas których studenci farmacji zaprezentują swoje osiągnięcia naukowe. Wydarzenie zwieńczy uroczysta gala. Więcej szczegółów na Facebooku. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”.

Organizatorem kongresu jest Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. To największa organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów farmacji z całej Polski. Obecnie skupia około 1300 osób. PTSF cyklicznie organizuje konferencje edukacyjne, spotkania branżowe, akcje w szkołach, zbiórki charytatywne, jak również inicjatywy na skalę międzynarodową. Główne cele organizacji to reprezentowanie studentów farmacji i młodych farmaceutów, pomoc w zdobywaniu wiedzy teoretycznej w zakresie nauk farmaceutycznych i dziedzin pokrewnych oraz praktycznych doświadczeń. PTSF wspiera również studentów w rozpoczynaniu kariery na farmaceutycznym rynku pracy.

AST

Dyskusja (0 komentarzy)