Aktualności
Konferencje
19 Listopada
Opublikowano: 2023-11-19

O statystyce w badaniach przy rekordowej frekwencji

Rekordową frekwencją cieszyła się XXVII edycja konferencji naukowej „Zastosowania statystyki i data mining w badaniach naukowych”. Na wydarzenie online, organizowane przez firmę StatSoft Polska, zgłosiło się ponad tysiąc osób.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi metodami odkrywania informacji ukrytych w danych statystycznych. Czekały na nich interesujące wykłady, możliwość konfrontacji z doświadczeniami praktyków działających na różnych polach badań naukowych i solidna dawka wiedzy przekazana w krótkim czasie i w atrakcyjnej formie.

Wystąpienia dotyczyły takich tematów, jak:

  • dobory prób w badaniach trudno dostępnych lub nieznanych zbiorowości ludzkich,
  • zastosowania nowoczesnych metod analizy skupień: DBSCAN i OPTICS (rozwijające tradycyjne metody aglomeracyjne),
  • analiza statystyczna wyników poniżej granicy wykrywalności („danych niewykrytych”),
  • praktyczna oraz statystyczna istotność wyników i ich znaczenie w poprawnej ocenie rezultatów badań,
  • odszyfrowywanie złożonych biomarkerów w badaniach wielkoskalowych,
  • zwiększenie skuteczności oddziaływania na odbiorców wyników analiz statystycznych poprzez przystępny sposób ich prezentacji.

Szeroki wachlarz tematów i interdyscyplinarność konferencji przyciągnęły jej stałych bywalców i sympatyków oraz mnóstwo nowych osób, które albo stawiają swoje pierwsze kroki w świecie statystyki, albo które potrzebują dodatkowej wiedzy i inspiracji dla swoich zaawansowanych projektów. Spotkanie stworzyło przestrzeń do poszukiwania nowych rozwiązań problemów badawczych lub inspiracji do innowacyjnych projektów z wykorzystaniem narzędzi analizy danych.

Patronat medialny nad konferencją objęło „Forum Akademickie”. Prezentacje wygłoszone podczas konferencji oraz dodatkowe materiały są dostępne pod adresem: www.statsoft.pl/konferencja.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)