Aktualności
Konferencje
10 Października
Opublikowano: 2023-10-10

O współistnieniu technologii i etyki

Odpowiedzialne projektowanie oraz wdrażanie i wykorzystywanie inteligentnych technologii leżących u podstaw europejskiego podejścia do innowacji cyfrowych – o tym dyskutować będą uczestnicy konferencji „Ethics by Design: responsible development of technology in the ESG ecosystem”, która odbędzie się 26 października w formule online.

Wydarzenie, które współorganizują Łukasiewicz – ORGMASZ, Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i
Centrum Etyki Technologii przy Instytucie Humanites, adresowane jest do naukowców i studentów zainteresowanych tematyką współistnienia technologii oraz etyki.

W Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites stawiamy na kompleksowe postrzeganie wyzwań cywilizacyjnych. Ta konferencja to kolejny krok w stronę bardziej zintegrowanego ujęcia etyki technologii, zrównoważonego rozwoju oraz inwestowania ESG. Uświadomienie sobie współzależności tych obszarów jest kluczowe dla efektywnych działań na rzecz dobrostanu człowieka i świata – przekonuje Zofia Dzik, prezes Instytutu Humanites i przewodnicząca Rady Programowej CET.

Konferencja pozwoli na pogłębienie wiedzy, której ram można szukać w Wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących etyki godnej zaufania sztucznej inteligencji (Ethics guidelines for trustworthy AI), oraz przepisach regulacyjnych dotyczących sztucznej inteligencji (AI Act). Wartości, zasady i wymagania zawarte w tych dokumentach to dopiero pierwszy krok w kierunku operacjonalizacji zarządzania technologią. Aby wymogi etyczne i prawne mogły zostać skutecznie wprowadzone, konieczne są dalsze praktyczne działania.

Jednym z najbardziej obiecujących sposobów wspierania szerszego przyjęcia etyki od samego początku jest umieszczenie jej w kontekście zrównoważonych inwestycji i raportowania ESG (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie). Obydwa trendy cieszą się coraz większą popularnością, a w miksie ESG coraz większą rolę ma odgrywać czynnik technologiczny. Stanie się to bardziej widoczne dopiero po wejściu w życie rozporządzenia UE w sprawie sztucznej inteligencji.

Współistnienie technologii oraz etyki jeszcze nigdy nie było bardziej istotne niż w obecnych czasach. Technologia nie jest jedynie jednym z narzędzi człowieka, ale także jest w stanie wyznaczać zmiany również w sferze społecznej. Wraz z rosnącym wpływem postępu technologicznego na całość ekosystemu ESG, staje się jasne, że aby aktywnie partycypować w mitygowaniu potencjalnych problemów etycznych, konieczne jest działanie już na etapie projektowania oraz powstawania nowych technologii – podkreśla dr Ewa Kawiak-Jawor, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji i kierowniczka Działu Badań Naukowych w Łukasiewicz – ORGMASZ.

Kluczowym tematem konferencji będzie eksploracja potencjalnych zmian wynikających ze współpracy pomiędzy naukami społecznymi a ścisłymi w  kontekście technologicznym. Podczas gdy nauki inżynieryjne opierają się na
paradygmacie systematycznych badań ilościowych oraz celowości podejść i rozwiązań, nauki humanistyczne pozwalają zrozumieć człowieka, różnorodność świata społecznego i etycznego. Zaproszenie do komitetu naukowego przyjęli wybitni naukowcy: prof. dr hab. Paweł Łuków, dr Mónica Cano Abadía, Zofia Dzik, Elsa González Esteba, dr Ron Iphofen, dr Isidoros Karatzas, dr Ralf Lindner, dr Ineke Malsch, prof. dr Piera Di Martino, Emad Yaghmaei,
Maciej Chojnowski oraz dr hab. Robert Sroka.

W wydarzeniu, które odbędzie się 26 października, można uczestniczyć przesyłając swój abstrakt lub rejestrując się jako słuchacz. Więcej szczegółów, w tym formularz rejestracyjny, na stronie internetowej konferencji.

Łukasiewicz – ORGMASZ zajmuje się oceną technologii. Celem jest dostarczanie eksperckiej wiedzy na temat skutków wprowadzania nowych technologii, aby wspomagać procesy decyzyjne administracji publicznej, biznesu i obywateli. Zapewnia wsparcie przygotowania i realizacji projektów badawczo-rozwojowych służących zielonej transformacji i osiągnięciu celów ESG. Łukasiewicz – ORGMASZ jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz – jednej z największych sieci badawczych w Europie. Łukasiewicz składa się z 22 instytutów zatrudniających w sumie 4500 naukowców i inżynierów, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania, pozwalające uzyskać przewagę w biznesie.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)