Aktualności
Konferencje
28 Września
Opublikowano: 2023-09-28

O zastosowaniach statystyki i data mining w badaniach naukowych

Jak efektywnie wydobywać informacje ukryte w gromadzonych danych oraz jak w efektowny sposób prezentować wyniki prac – tego dowiedzą się uczestnicy konferencji naukowej „Zastosowania statystyki i data mining w badaniach naukowych”. Wydarzenie odbędzie się 19 października w formule online.

To już XXVII odsłona konferencji organizowanej przez StatSoft Polska. To okazja do rozszerzenia swoich horyzontów badawczych oraz zgłębienia tajników wykorzystania statystyki w różnych dziedzinach nauki. Uczestnicy dowiedzą się, jak efektywnie wydobywać informacje ukryte w gromadzonych danych, a także jak prezentować wyniki w efektowny sposób. Do udziału zaproszono ekspertów pracujących w renomowanych polskich ośrodkach naukowych, prowadzących badania w naukach: społecznych, medycznych i technicznych. W swoich wystąpieniach pokażą, jak metody analizy danych i program Statistica wspierają ich w takich obszarach, jak:

  • dobory prób w badaniach trudno dostępnych lub nieznanych zbiorowości ludzkich;
  • zastosowania nowoczesnych metod analizy skupień: DBSCAN i OPTICS (rozwijające tradycyjne metody aglomeracyjne);
  • analiza statystyczna wyników poniżej granicy wykrywalności („danych niewykrytych”);
  • praktyczna oraz statystyczna istotność wyników i ich znaczenie w poprawnej ocenie rezultatów badań;
  • odszyfrowywanie złożonych biomarkerów w badaniach wielkoskalowych;
  • zwiększenie skuteczności oddziaływania na odbiorców wyników analiz statystycznych poprzez przystępny sposób ich prezentacji.

Oprócz wykładów przewidziano quizy statystyczne z nagrodami.

Wydarzenie odbędzie się 19 października w formule online. Udział w nim jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji na stronie internetowej konferencji. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)