Aktualności
Konferencje
06 Września
Opublikowano: 2024-09-06

Od niedzieli Poznań światową stolicą językoznawstwa

W niedzielę w Poznaniu rozpocznie się XXI Międzynarodowy Kongres Językoznawców. Wydarzenie zgromadzi badaczy z 73 krajów. Motywem przewodnim jest hasło „Languages – Communities – Technologies”.

Międzynarodowe spotkania lingwistów zainaugurowano w 1928 roku w Hadze. Powołany wówczas Permanent International Committee of Linguists organizuje kongresy co 5 lat. Gospodarzem tegorocznej, 21 edycji, która odbędzie się w dniach 8–14 września, jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Motywem przewodnim jest hasło „Languages – Communities – Technologies”.

Kongres ICL to niezwykle ważne wydarzenie naukowe, które cieszy się prawie stuletnią tradycją. Jesteśmy dumni z bycia jego gospodarzem w tym roku. Gościć będziemy językoznawców z ośrodków badawczych z 73 krajów – zapowiada prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, prorektorka UAM ds. nauki i przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

W programie zaplanowano 12 wykładów plenarnych oraz wiele warsztatów i sesji tematycznych poświęconych różnym aspektom językoznawstwa. Łącznie uczestnicy kongresu wysłuchają około 600 wystąpień.

Tematyka obejmuje m.in. językoznawstwo historyczne, fonetykę i fonologię, leksykologię i leksykografię, językoznawstwo korpusowe, a także badania nad przekładem. Uczestnicy spróbują m.in. odpowiedzieć na pytania: jaka jest zależność pomiędzy językiem a sztuczną inteligencją, czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy, czym jest różnorodność językowa, w jaki sposób język przetwarzany jest w mózgu.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

AST

Dyskusja (0 komentarzy)