Czy każdy moment jest dobry na ogłoszenie odkrycia? O czym musi pamiętać naukowiec, by nie stać się zakładnikiem własnych obietnic? 25 marca Polska Akademia Nauk zaprasza na konferencję szkoleniową poświęconą etyce w komunikacji społecznej „Dozwolone i niedozwolone praktyki w nauce”.
Poszukiwanie prawdy trwa latami, rozbudzenie nadziei – dużo krócej. Co będzie, gdy się okaże, że zapowiadany nowy lek nigdy nie powstanie? Jak zatem mądrze promować swoje projekty? Mówić o tych problemach będą wybitni bioetycy oraz uczeni zaangażowani w rozwój biomedycyny.
Prof. Zbigniew Szawarski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego spróbuje wyjaśnić, ile etyki jest w nauce. Prof. Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu skupi się na problemach wczesnego wykrywania i leczenia wad słuchu. Prof. Józef Dulak z UJ opowie o nieporozumieniach związanych z komórkami macierzystymi. Dr Antonina Doroszewska z WUM wytłumaczy, jak media przestawiają kwestie związane z nowotworami, a dr hab. Danuta Krzyżyk przybliży wybrane problemy etyki słowa w komunikacji medycznej.
Konferencja odbędzie się w Warszawie, w Pałacu Staszica 25 marca. Rejestracja do 15 marca lub do wyczerpania miejsc.
JK
(Źródło: PAN)