Psychoonkologia będzie tematem tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Oko w oko z…” organizowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wydarzenie zaplanowano na 23–24 maja.
Cykl konferencji „Oko w oko z…” organizowany jest od wielu lat przez Koło Naukowe Psychologów UMCS. W ramach wydarzenia poruszane były dotąd takie tematy, jak: Internet, stereotypy, seksualność, cielesność, miłość, agresja, nieśmiałość, adolescencja, rodzina, lęk oraz przemoc. Tematem XV edycji będzie psychoonkologia.
To gałąź psychologii obejmująca kwestie związane z psychologiczną kondycją pacjenta z chorobą nowotworową. Cele, jakie stawiają sobie psychoonkolodzy, to m.in.: prewencja i profilaktyka w zakresie zdrowia psychicznego, działania terapeutyczne kierowane do osób chorych onkologicznie, a także ich rodzin, zmagających się z utratą zdrowia lub życia członka rodziny, oraz edukacja personelu medycznego.
Działalność psychoonkologii, łącząca w sobie wiedzę zarówno z dziedziny psychologii, jak i onkologii, pozwala na holistyczne spojrzenie na pacjenta z chorobą nowotworową, poprzez silny nacisk na związek pomiędzy psychiką a fizyczną kondycją człowieka. Psychoonkologia obejmuje swym obszarem znaczenie psychologicznych aspektów funkcjonowania pacjenta (np. stresu), na przebieg leczenia i powrót do zdrowia.
Celem konferencji jest przedstawienie kluczowych zagadnień z obszaru psychoonkologii, a także zapoznanie się z aktualną wiedzą na temat funkcjonowania psychicznego osób chorych. Poruszone zostaną także zagadnienia z zakresu sposobów pracy terapeutycznej z pacjentem z chorobą nowotworową i jego bliskimi zmagającymi się z utratą zdrowia lub życia bliskiej osoby. Podczas konferencji eksperci i prelegenci przedstawią najnowszą wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z zakresu pracy nad powrotem do równowagi psychicznej i przeżywaniem żałoby w kontekście wystąpienia choroby nowotworowej.
Wydarzenie organizowane w ramach jubileuszu 80-lecia UMCS odbędzie się w dniach 23–24 maja na Wydziale
Pedagogiki i Psychologii, w auli Instytutu Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Adresowane jest do studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz przedstawicieli zawodów medycznych. Patronat medialny nad konferencją sprawuje „Forum Akademickie”. Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia.
MK