Aktualności
Konferencje
28 Czerwca
Opublikowano: 2021-06-28

Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa

„Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa” to tytuł webinaru, który organizuje Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli w partnerstwie z Business & Science Poland. Spotkanie odbędzie się we wtorek 29 czerwca.

Otwarta nauka jest priorytetem politycznym Komisji Europejskiej w programie Horyzont Europa, ponieważ poprawia jakość, wydajność i elastyczność badań. Ma ona na celu lepsze rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników badań naukowych i innowacji oraz wsparcie aktywnego zaangażowania społeczeństwa. Kierując się zasadą „otwarte w największym możliwym zakresie, zamknięte tylko w tym koniecznym”, zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowego planu zarządzania danymi, który zapewni zgodność danych badawczych z zasadami FAIR (od angielskich słów: findable, accessible, interoperable, reusable). KE nadal planuje wykorzystywać europejską chmurę dla otwartej nauki, ale postanowiła również o utworzeniu platformy Open Research Europe.

W najbliższy wtorek, 29 czerwca, w godz. 10:00 – 12:00 Biuro Narodowego centrum Badań i Rozwoju w Brukseli w partnerstwie z Business & Science Poland organizuje webinar „Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa”.

W spotkaniu udział weźmie Aleksandra Hebda, ekspert Wydziału Nauki i Społeczeństwa Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji KE, która przedstawi założenia otwartej nauki w programie Horyzont Europa oraz platformę Open Research Europe. Z kolei dr Aneta Pazik-Aybar z Narodowego Centrum Nauki oraz dr hab. inż. Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zaprezentują założenia nowego partnerstwa europejskiego: European Open Science Cloud. Następnie podczas panelu, w którym udział wezmą dr hab. inż. Anna Bazan-Krzywoszańska z Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr n. o zdrowiu Dorota Kilańska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Jakub Szprot z Platformy Otwartej Nauki w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, odbędzie się dyskusja o dotychczasowych doświadczeniach Polski w kontekście projektów z zakresu otwartej nauki. Spotkanie poprowadzi Ewa Kocińska-Lange, dyrektor Biura NCBR w Brukseli – Business & Science Poland.

Na koniec przewidziano sesję pytań i odpowiedzi. Webinar odbędzie się na platformie ClickMeeting. Trwa rejestracja.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)