Aktualności
Konferencje
14 Października
Opublikowano: 2021-10-14

Powstaje platforma do przeszukiwania informacji naukowych

Wielojęzyczna platforma do przeszukiwania informacji naukowych – GoTriple będzie tematem przewodnim pierwszej międzynarodowej konferencji projektu TRIPLE, organizowanej przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22–24 listopada.

Celem konferencji Empowering discovery in open social sciences and humanities jest omówienie metod i narzędzi prowadzenia kwerend i wyszukiwania informacji w obrębie nauk humanistycznych i społecznych (HS). Tematem przewodnim będzie wielojęzyczna platforma do przeszukiwania informacji naukowych – GoTriple, powstająca w ramach projektu TRIPLE, realizowanego przy udziale konsorcjum OPERAS. Udział w konferencji będzie okazją do zapoznania się z makietami strony oraz jej głównymi funkcjonalnościami. Uczestnicy będą mogli wnieść swoje uwagi i informacje zwrotne na temat platformy.

Poza tym w agendzie wydarzenia znalazły się takie tematy, jak:

  • wyszukiwanie projektów badawczych z pokrewnych dziedzin;
  • znajdowanie i nawiązywanie kontaktów z naukowcami o podobnych zainteresowaniach;
  • crowdfunding dla nauki – czy jest etyczny? czy jest potrzebny? jak go realizować?;
  • modele biznesowe wspierające otwartą naukę w humanistyce.

Konferencja odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom w dniach 22–24 listopada w trzech popołudniowych sesjach (13:00–17:00). Aby wziąć udział należy zarejestrować się poprzez formularz. Językiem konferencji jest angielski.

Instytut Badań Literackich PAN od 2017 roku uczestniczy w tworzeniu infrastruktury badawczej dla nauk HS. W lipcu konsorcjum OPERAS, którego IBL PAN jest członkiem, zostało wpisane na listę Europejskiej Mapy Drogowej Infrastruktur Badawczych. To jeden z 11 projektów uznanych w tym roku za kluczowe dla rozwoju i integracji infrastruktury naukowej w Unii Europejskiej. W ramach inicjatywy zakończono już dwuletni projekt OPERAS-P, którego celem było przede wszystkim rozpoznanie potrzeb i stworzenie strategii dla projektów infrastrukturalnych konsorcjum. Od października 2019 r. zespół IBL PAN jest zaangażowany w budowanie serwisu GoTriple, służącego do przeszukiwania wielojęzycznych zasobów humanistyki i nauk społecznych umieszczonych w otwartym dostępie. Zakończenie prac przewidziano na I kwartał 2023 roku.

MK

Program konferencji

TRIPLE conference banner 300ppi 1

Dyskusja (0 komentarzy)