„Priorytetowe Obszary Badawcze Politechniki Śląskiej – osiągnięcia i wyzwania” to tytuł dwudniowej konferencji online, którą uczelnia organizuje w najbliższy czwartek i piątek, 15 i 16 kwietnia. Zaprezentuje na niej swój potencjał naukowy, zachęcając do współpracy w zakresie rozwijania nowych technologii.
Politechnika Śląska wspiera rozwój nauki, gospodarki, przemysłu i szeroko rozumianego otoczenia przez prowadzenie działalności naukowej w sześciu Priorytetowych Obszarach Badawczych:
Badania i rozwój sześciu POB wynikają bezpośrednio ze statusu Uczelni Badawczej, uzyskanego przez Politechnikę Śląską w 2019 r. Taki potencjał naukowy wraz z wysoką jakością kształcenia to jeden z kluczowych czynników budowania mocnej pozycji regionu górnośląsko-zagłębiowskiego w Polsce i za granicą. To także możliwość rozwijania nowych technologii we współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Jej zakres zostanie zaprezentowany podczas międzynarodowej konferencji „Priorytetowe Obszary Badawcze Politechniki Śląskiej – osiągnięcia i wyzwania”, która odbędzie się 15 i 16 kwietnia na platformie Zoom. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji: https://www.polsl.pl/konferencja-pob/rejestracja-konferencja-pob/.
Pierwszy dzień będzie przebiegał pod hasłem „Badania naukowe Politechniki Śląskiej w służbie społeczeństwu i gospodarce”. Będzie się można dowiedzieć, jakie prace badawcze są prowadzone na uczelni oraz jaką konkretną ofertą i technologią Politechnika Śląska dysponuje w zakresie: onkologii obliczeniowej i spersonalizowanej medycyny; sztucznej inteligencji i przetwarzania danych; materiałów przyszłości; inteligentnych miast i mobilności; automatyzacji procesów i Przemysłu 4.0; ochrony klimatu i środowiska oraz nowoczesnej energetyki.
W piątek z kolei, w sześciu sesjach panelowych prowadzonych w języku angielskim pod wspólnym hasłem „Aktualne wyzwania nauki”, wybitni eksperci z kraju i z zagranicy będą dyskutować o najbardziej aktualnych tematach, stawiać hipotezy, wymieniać poglądy, mówić o przyszłości nauki.
Zaproszenie od prof. dr. hab. inż. Marka Pawełczyka, prorektora Politechniki Śląskiej ds. nauki i rozwoju:
Adresatami konferencji są zarówno przedstawiciele świata akademickiego, jak również otoczenia społeczno-gospodarczego: samorządy, reprezentanci biznesu i przemysłu oraz organizacji pozarządowych. Wśród zaproszonych prelegentów są zarówno pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej, autorytety branżowe, jak również wybitni specjaliści i badacze z zagranicy.
Szczegółowy program konferencji: https://www.polsl.pl/konferencja-pob/.
MK