Aktualności
Konferencje
14 Października
Opublikowano: 2022-10-14

Poznań gospodarzem Kongresu Archeologii Postśredniowiecznej w 2023 r.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie gościł uczestników przyszłorocznego Kongresu Archeologii Postśredniowiecznej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 5–7 maja.

To druga w ciągu roku tak duża impreza, której gospodarzem będzie UAM. W sierpniu w Poznaniu odbył się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych, który zgromadził wielu wybitnych historyków z całego świata. Teraz z kolei Rada Stowarzyszenia Archeologii Postśredniowiecznej zadecydowała o organizacji w stolicy Wielkopolski przyszłorocznego kongresu tego towarzystwa. Gospodarzem wydarzenia będzie w dniach 5–7 maja Wydział Archeologii UAM.

Society for Post-Medieval Archaeology jest wiodącym europejskim stowarzyszeniem zajmującym się badaniem i promocją archeologii nowożytnej i czasów współczesnych. Założone zostało w 1966 roku w celu promowania archeologii doby późnego średniowiecza i społeczeństwa przemysłowego w Wielkiej Brytanii, Europie i krajach znajdujących się pod wpływem europejskiego kolonializmu. Towarzystwo skupia aktualnie archeologów parających się czasami poczynając schyłku średniowiecza po dzień dzisiejszy. Wydaje ono co trzy lata czasopismo Post-Medieval Archaeology, dwa razy w roku biuletyn, a także regularnie monografie. Organizuje liczne konferencje i sympozja.

Kongres po raz pierwszy odbędzie się poza granicami Zjednoczonego Królestwa. Rozpocznie on nowy cykl tego typu spotkań, organizowanych naprzemiennie między Wielką Brytanią a resztą Europy. Będzie to także pierwszy kongres zorganizowany ponownie w pełnym kontakcie, od czasu sympozjum z 2019 roku w Glasgow. Organizatorzy mają nadzieję, że podobnie jak w poprzednich spotkaniach poprzedzających pandemię COVID-19, także w nadchodzącym wezmą udział liczni specjaliści z całego świata, zajmujący się problematyką szeroko pojętej archeologii czasów nowożytnych i historycznej na wszystkich kontynentach.

Obrady otwarte są dla badaczy na wszelkich etapach ich kariery zawodowej: zarówno naukowców, studentów, archeologów komercyjnych, jak i pasjonatów archeologii czasów nam najbliższych.

źródło: www.uniwersyteckie.pl

Dyskusja (0 komentarzy)