Aktualności
Konferencje
16 Czerwca
Opublikowano: 2021-06-16

Prof. Małgorzata Kossowska gościem Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego

Dlaczego niektórzy są odporni na wiedzę? Skąd się biorą radykalne przekonania ideologiczne? O procesach zachodzących w społeczeństwie opowie prof. Małgorzata Kossowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, gość kolejnego Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe powstało w 2017 toku. Jest to cykl wykładów skierowanych do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Wśród ekspertów, którzy byli już gośćmi ISN, są m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie; laureat Nagrody Nobla z fizyki – prof. Klaus von Klitzing; prof. Hermann Maurer – światowej sławy specjalista z zakresu informatyki; architekt Zeev Baran, który jest Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, a także prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz.

Kolejnym gościem będzie prof. Małgorzata Kossowska, psycholog, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej oraz Center for Social Cognitive Studies w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach ISN wygłosi wykład pt. „Odporni na wiedzę… czyli o zaufaniu i polityce”. Prelekcja dotyczyć będzie m.in. zagadnienia procesów poznawczych i motywacyjnych, które leżą u podłoża konfliktów społecznych.

W pracy naukowej prof. Małgorzata Kossowska zajmuje się badaniem procesów (poznawczych i motywacyjnych) leżących u podłoża złożonych zjawisk społecznych, takich jak radykalne przekonania ideologiczne, uprzedzenia i konflikty społeczne. Identyfikuje czynniki sprzyjające sztywności i niezmienności poglądów. Jest laureatką licznych nagród za osiągnięcia naukowe, w tym nagrody im. Tadeusza Tomaszewskiego za najlepszą publikację psychologiczną, medalu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej za całokształt osiągnięć naukowych i nagrody „Laur Jagielloński”. Została także stypendystką programu „Zostańcie z nami” organizowanego przez tygodnik „Polityka” (2001).

Była prezesem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, działa w zarządzie Europejskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej i Academia.net, jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i należy do zespołu ds. Covid-19 przy Prezesie PAN. Do ubiegłego roku była także przewodniczącą Rady Narodowego Centrum Nauki. Napisała ponad 80 artykułów, które ukazały się w czasopismach polskich i zagranicznych. Ma na swoim koncie także książki poświęcone poznaniu społecznemu.

Spotkanie z prof. Kossowską odbędzie się 22 czerwca o godzinie 12:00. Z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa wykład zaplanowano w formie online za pośrednictwem platformy Zoom. Link do transmisji: ISN: prof. Małgorzata Kossowska – YouTube.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)