„We need to talk about impact” – to hasło wiodące międzynarodowej konferencji European University Association, która w tym roku, w dniach 20–21 kwietnia, po raz pierwszy zostanie zorganizowana w Polsce. Gospodarzem będzie Politechnika Gdańska.
European University Association (EUA) to największa organizacja reprezentująca europejskie szkoły wyższe. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia Association of European Universities (CRE) i Confederation of European Union Rectors’ Conferences (CEURC). Zrzesza ponad 850 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów z 49 krajów. W tym gronie jest 37 polskich uczelni oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Na wszystkich uniwersytetach należących do EUA studiuje 19 mln osób.
Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim, działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentuje ten sektor na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski), które decydują o kształcie regulacji dotyczących kształcenia, badań czy innowacji.
Doroczna konferencja EUA z udziałem rektorów oraz przedstawicieli kadry zarządczej i nauki z kilkuset europejskich szkół wyższych, odbędzie się tym razem w Gdańsku, w dniach 20–21 kwietnia. Gospodarz – Politechnika Gdańska – miała gościć uczestników EUA Annual Conference już w 2020 roku, ale wówczas z uwagi na pandemię koronawirusa zmieniono formułę wydarzenia, które ostatecznie odbyło się online. Wcześniej jego organizatorami były m.in. norweskie Bergen, Paryż, Zurich i Galway.
Temat wiodący to oddziaływanie uniwersytetów na otaczające je środowisko społeczno-biznesowe i kształtowanie przez nie kluczowych zasad w czasach wielkich zmian czy kryzysu. Podczas tradycyjnych i interaktywnych sesji uczestnicy będą dyskutować o celowości rankingów międzynarodowych, dążeniu uczelni do jak najwyższej jakości nauki i dydaktyki, ich wkładzie w ekologię i działania w ramach celów zrównoważonego rozwoju, a także kluczowej roli w innowacjach, a także wsparciu naukowców w ich pracach badawczych. Dyskusje wykroczą poza wąskie definicje wpływu ekonomicznego, postrzegając szerszy kontekst wpływu jako miary odpowiedzialności uczelni wobec zarówno własnej społeczności akademickiej jak również otoczenia społecznego czy biznesowego.
W trakcie konferencji dojdzie także do wyborów nowych władz EUA na kadencję 2023–2027. W 9-osobowym Zarządzie EUA zasiada w tej kadencji dr hab. Marcin Pałys, prof. UW, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i obecny przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczegółowe informacje oraz rejestracja: www.eua.eu.
MK, źródło: PG