Aktualności
Konferencje
16 Września
Źródło: www.umb.edu.pl
Opublikowano: 2021-09-16

Redaktorzy mediów akademickich spotkali się w Białymstoku

Dziennikarze czasopism i portali akademickich z wiodących polskich uczelni spotkali się na dorocznej konferencji, podczas której dyskutowano m.in. o kondycji współczesnych mediów. Gospodarzem wydarzenia był Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 

Była to już 28. Ogólnopolska Konferencja Redaktorów Czasopism i Portali Akademickich. Cykliczne spotkania odbywają się od 1993 roku. W tej edycji uczestnicy wysłuchali 9 referatów/warsztatów poświęconych m.in. roli czasopism akademickich i portali na czołowych uczelniach w USA, kondycji mediów, nowym trendom w grafice i fotografii naukowej. Wśród tematów był też design thinking w popularyzacji badań. Ponadto zaproszeni eksperci omówili wpływ fake newsów na dyskredytowanie opinii naukowców w dobie pandemii, opowiedzieli jak promować młode talenty na uczelniach i przedstawili ciekawe odkrycia dotyczące „apteki z lasu”, czyli leczniczych właściwości grzybów.

Uczestników konferencji przywitali: prof. dr hab. Adam Krętowski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, oraz dr hab. Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Jako pierwszy z prelegentów wystąpił Aleksander Anikowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dzieląc się swoimi doświadczeniami z wizyt na wiodących amerykańskich uczelniach. Zaprezentował także ich wydawnictwa. O nauce piszą tam profesjonalni redaktorzy, ale bez tytułów naukowych, aby język w artykułach był zrozumiały i pozbawiony branżowych naleciałości. Amerykańskie uczelnie ogromną wagę przywiązują do stron internetowych, które są rozbudowanymi portalami i stanowią główną platformę do komunikacji ze światem zewnętrznym.

Medioznawca, dr Krzysztof Kurianiuk, mówiąc o tym, dokąd zmierzają media, stwierdził, że przyszłością popularyzowania nauki na uczelniach będą coraz bardziej modne podcasty. Z kolei Anna Daszuta-Zaleska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, uczyła podczas warsztatów, jak stosować design thinking w popularyzowaniu nauki i opowiedziała o pionierach tej metody. Anna Mierzyńska, badaczka internetu, dziennikarka, pokazała, jakie metody służą dezinformacji w sieci, jak kreuje się fake newsy i jaki jest ich wpływ na postrzeganie faktów przez ogół społeczeństwa.

Redaktorzy zapoznali się także z nowymi trendami w grafice wydawniczej, które zaprezentował Bogdan Suprun, edytor graficzny w regionalnej prasie z Politechniki Białostockiej. Dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej opowiedziała o swoim projekcie „Bank ekstraktów z grzybów – apteka z lasu”, który realizuje wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i Uniwersytetem Jagiellońskim. Podkreśliła unikatowość badań nad korzeniowcem sosnowym, który przez leśników uważany jest za szkodnika, a przez naukowców z Białegostoku oceniany jako potencjalny lek wspierający leczenie nowotworów jelita grubego.

„Konkursy dla młodych talentów ze środowiska akademickiego jako forma popularyzacji nauki oraz przykład współpracy z biznesem” – to z kolei tytuł referatu Adama Walickiego, prezesa Fundacji Technotalenty. Uświadamiał on uczestników konferencji, jak ważne jest promowanie talentów z uczelni, inwestowanie w ich potencjał i pokazywanie nowatorskich dokonań przedsiębiorcom. Owocuje to zatrzymaniem młodych ludzi w Polsce, a uczelniom pozwala na zacieśnianie współpracy z biznesem.

Wojciech Wojtkielewicz, profesjonalny fotograf związany z prasą, podczas warsztatów „Wyzwania w fotografii prasowej – jak atrakcyjnie pokazać naukę” zaprezentował uczestnikom szkolenia praktyczne aspekty kadrowania, głębi ostrości i prawidłowego przygotowania konferencji prasowej. Na koniec warsztatów prof. dr hab. Joanna Zajkowska, podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB, zaprezentowała referat: „COVID-19 oczami doktora – naukowiec na froncie medialnej walki o fakty”. W swoim wystąpieniu przytoczyła nieprawdziwe informacje na temat COVID-19 rozpowszechniane w internecie, zapoznała uczestników konferencji z najnowszymi metodami leczenia zakażonych pacjentów i obaliła mity dotyczące szczepień.

Celem konferencji, która uzyskała patronat ministra edukacji i nauki, było także pokazanie środowisku akademickiemu z całej Polski potencjału Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, akademickości miasta oraz walorów przyrodnicznych Podlasia. Oprócz części szkoleniowej, uczestnicy zwiedzili Supraśl, Tykocin i Narwiański Park Narodowy. Z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku organizatorem spotkania była redakcja „Medyka Białostockiego”.

Marcin Tomkiel, źródło: www.umb.edu.pl

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)